sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Ogłoszenie ALARMU PRZECIWPOWODZIOWEGO NA TERENIE GMINY JABŁONKA

Ogłoszenie ALARMU PRZECIWPOWODZIOWEGO NA TERENIE GMINY JABŁONKA

We wczesnych godzinach rannych, po silnych ulewach nocnych i odczycie z  wodowskazów na rzece  Czarna Orawa ( odczyt 336 – sytuacja alarmowa 300) oraz Piekielnik  (odczyt 276 – sytuacja alarmowa 250), został powołany Gminny Zespół Reagowania Kryzysowego wraz z grupą robaczą  o charakterze stałym.

Podjęte działania to wydanie Zarządzenia Wójta Gminy Jabłonka Nr OA 0151-32/07 w sprawie ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego na terenia Gminy Jabłonka.
Od godziny 8.00 do godziny 10.00 pracownik OC wraz z Wójtem Gminy Jabłonka dokonali wstępnych oględzin tereny Gminy. Ustalone szkody:
-    gospodarstwa rolne oraz budynki mieszkalne podtopione – podpiwniczenia
 (miejscowość  Jabłonka  ok. 10. Zubrzyca Górna 6, Podwilk 5)
-    zalane pola uprawne wokół biegu rzek
-    zalana kotłownia w Szkole Podstawowej w Zubrzycy Dolnej
-    podmyły mostek w Gimnazjum w Podwilku
-    podtopiona oczyszczalnia ścieków w Jabłonce – cały czas sytuacja monitorowana przez pracowników  ZUK – zostały użyte worki przeciwpowodziowe
-    zgłoszone zniszczenia kładek w miejscowościach Zubrzyca Górna (POTOK ZUBRZYCKI) Podwilk ( POTOK PIETRZAKOWSKI)
-    podmyte drogi Gminne w miejscowościach Jabłonka ( DROGA DO DZIKICH), Podwilk, Chyżne (ZAGRODY)
-    na drodze wojewódzkiej 957  - całą noc trwała akcja mająca na celu nie doprowadzenie do zniszczeń 2 przepraw mostowych (2 mosty zostały zburzone i trwają prace budowlane)
O sytuacji w terenie została poinformowana Państwowa Jednostka Straży Pożarnej w Nowym Targu oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego Starosty Nowotarskiego. Na bieżąco kontaktujemy się z sołtysami oraz przedstawicielami OSP z Gminy Jabłonka