sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Na Orawie bywom...

Na Orawie bywom...
Małolipnickie Grzybobranie

W uroczym zakątku Orawy w Lipnicy Małej na polanie Polenice w przepięknej babiogórskiej scenerii  przy wspaniałej pogodzie odbyła się impreza z cyklu na Orawie Bywom... Małolipnickie Grzybobranie.

Celem imprezy była promocja kultury orawskiej po polskiej i słowackiej stronie granicy. Honorowymi gośćmi  byli: Konsul Generalny Republiki Słowackiej pan Ivan Horsky, Konsul Republiki Słowackiej pan M. Balasz , Konsul Republiki Ukrainy pan Michajł Brodowycz , honorowy prezes Klubu Babia Góra w Chicago pan Karol Kulawiak , dyrektor Biura Promocji Sztuki Ludowej w Krakowie pan Józef Spiszak,  primator miasta Trstena pan Jozef  Djubiak, dziennikarz Artur Bober.

Wystąpiły zespoły: Małe Podhale z Jabłonki, zespół  z Suchej Góry na Słowacji, zespół Rombań z Chyżnego. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zubrzycy Górnej  pokazali humorystyczną sztukę pt. ,, Polowanie na Ziyncia’’ przygotowaną przez panią Małgorzatę Pawlak . Wystąpił też zespół  Zawrat , a gwiazdą programu był zespół DE PRESS.

Pięknie prezentował się stół z potrawami regionalnymi przygotowany przez gospodarstwo agroturystyczne ,, Zagroda na zakręcie’’ pani Anny Wojtusiak . Można było degustować słowacki kotlikowy gulasz, bryndzowe haluśki , gołąbki z sosem prawdziwkowym, rydze kiszone i sałatki grzybowe oraz wiele innych wspaniałości. Impreza zakończyła się zabawą taneczną przy muzyce zespołu Jacy Tacy.