sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Posiedzenie robocze Komisji tematycznych Jabłonka – Trstena

Posiedzenie robocze  Komisji tematycznych Jabłonka – Trstena

W Urzędzie Gminy Jabłonka na posiedzeniu wspólnych Komisji Gospodarczej, Ochrony Środowiska, Kultury, Sportu, Szkolnictwa i Socjalnej Gminy Jabłonka i Miasta Trsteny, powołanych 25 sierpnia 2007r w Krakowie przez Wójta Antoniego Karlaka i Primatora Jozefa Dubjaka, odbyła się dyskusja na temat dotychczasowych dokonań współpracy gmin partnerskich a także wytyczenia nowych zadań ku wspólnemu dobru obu społeczności.

Pierwsze posiedzenie Komisji w dniu 18 listopada 2007r, które odbyło się w Trstenie pozwoliło na rozeznanie wspólnych problemów, nawiązały się osobiste kontakty jak również pojawiły się pierwsze wspólne projekty. Pierwszymi wspólnymi działaniami były wspólne zawody na kręglarni na których kobieca drużyna z Podwika zdobyła 2 miejsce, a następną wspólną imprezą było znakomicie przygotowane uroczyste otwarcie granic po wejściu Polski i Słowacji do strefy Schengen. Równocześnie bardzo intensywne kontakty prowadziła dyrektorka Alina Leksander z Zespołu Szkół z Podwika wraz z dyr. Kristofciakową ze szkoły w Trstenie. Na II spotkaniu Komisji 26 marca  2008  został zaprezentowany dorobek współpracy w postaci prezentacji multimedialnej.
  
Ponadto robocze spotkanie przyniosło w efekcie niemal gotowe dwa wnioski, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozwoju Górnej Orawy. 
 
Pierwszy dokument to wspólne uzgodnienia Komisji Kultury. Wspólnie ustalono, że najważniejszym strategicznym zadaniem na najbliższe lata, jest wspieranie zaplanowanej przez Wójta Antoniego Karlaka i Primatora Jozefa Dubiaka, budowy Centrum Kultury Górnej Orawy. Pod tą nazwą określa się projektowany Dom Kultury w Jabłonce, remontowany Dom Ludowy w Jabłonce oraz Dom Kultury w Trstenej, który również wymaga modernizacji. CENTRUM ma stanowić zintegrowany zespół, którego celem powinno być wspólne krzewienie kultury Górnej Orawy. Komisja powinna współpracować z Orawskim Centrum Kultury, Orawską Biblioteką, zespołami i twórcami ludowymi aby orawska kultura i słynny już orawski folklor otrzymał mocny  grunt dla działań rozsławiających Orawę.
 
Drugim wypracowanym dokumentem na posiedzeniu wspólnej Komisji Gospodarczej i Ochrony Środowiska są dwa zadania.

1.   Najważniejszym zadaniem dla obu samorządów w zakresie ochrony środowiska powinna być dbałość o czystość wód Jeziora Orawskiego, które stanowi wspólne dobro mieszkańców Trsteny oraz Jabłonki.
2.    Równie ważnym zadaniem powinno być ograniczenie emisji substancji toksycznych do atmosfery.
Obie strony zobowiązują się do wymiany informacji i doświadczeń w osiąganiu w/w celów.
Obie strony realizację inwestycji z ochrony środowiska uzależniają od pozyskania środków unijnych.
Obie strony do dn. 30 kwietnia 2008r opracują aktualny stan inwestycji oraz planowane zadania na najbliższe lata w kwestii ochrony środowiska. Dokumenty te będą stanowić załączniki do  tegoż protokołu.
W dniu 26 marca 2008r Komisje stwierdzają że:
- stan czystości wód jeziora jest niedostateczny.
- po stronie polskiej dorzecze Czarnej Orawy należy głównie do gminy Jabłonka i gmina Lipnica Wielka. Na wspólnym obszarze 280 km2  żyje 22500 mieszkańców z tego na 213 km2 w gminie Jabłonka żyje 18 tys mieszkańców. Do tego dochodzą wioski Podsarnie Harkabuz, Bukowina i Piekielnik należące do gmin Raba Wyżna i Czarny Dunajec.
Nie mniej ważnym problemem stanie się wkrótce azbest. Gmina Jabłonka posiada zinwentaryzowane dachy eternitowe w ilości 6500 ton a będzie ich jeszcze ok. 2000ton w obu Zubrzycach.
Gmina Jabłonka posiada już zarys planu dotyczącego utylizacji azbestu.
   
Bardzo bogaty program ustaliła Komisja Oświaty. Zaplanowane zostały: wspólne spotkanie nauczycieli przedszkoli w Trstenie, zawody  gimnazjalne w siatkówkędziewcząt i chłopców, wspólna wycieczka do Wieliczki i Krakowa po 22 uczniów z każdej szkoły a także wspólna wycieczka w Pieniny  ( Spływ Dunajcem i spacer wąwozem Chomole)
Komisja Kultury uznała że :
1.    Należy lepiej propagować masowe imprezy po obu stronach,
2.    Rozpowszechnić wspólny kalendarz imprez kulturalnych,
3.    Wymiana młodzieży uczącej się tańca współczesnego,
4.    Zaplanować w następnym kalendarzu Dni Trsteny w Jabłonce i Dni Jabłonki w Trstenie.
 
W Komisji Turystyki uznano za najważniejsze wypracowanie sposobów na wspólną promocję regionu.
Posiedzenie Komisji Socjalnej skupiło się na określeniu zasadniczych różnic w działaniach służb socjalnych i w związku z tym ustalono wspólne wizyty pracowników socjalnych w urzędzie i w terenie.