sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Dzień Orawski

Dzień Orawski w Szkole Podstawowej Nr 1 w Zubrzycy Górnej

 
Wieloletnią tradycją  w Szkole Podstawowej Nr 1 w Zubrzycy Górnej jest obchodzone co roku święto regionalizmu, tradycji, obrzędowości orawskiej. 
 
Tym razem temat przewodni został zaczerpnięty ze słów jednej z przyśpiewek orawskich
 
„Za wodom, za wodom kapustecke sadzo,
Jesce nie urosła juz sie o nie wadzo”
    
Ten szczególny, dla całej społeczności szkolnej, dzień odbył się w dniu 21 stycznia 2009r. Program został przygotowany pod kierunkiem Wł. Omylak autorki scenariusza przedstawienia oraz K. Kowalczyk, która zadbała o teksty przyśpiewek. Scenerię i dekoracje przygotowano pod kierunkiem B.Pawlak Dzisiejsze święto regionalizmu poświęcamy szczególnemu warzywu naszego regionu mianowicie – kapuście - powiedziała Pani Dyrektor witając gości. Ze szczególnym podziękowaniem zwróciła się do Wójta Gminy Pana Antoniego Karlaka, który przeznaczył  środki, dzięki którym uczniowie mogli zaprezentować się ubrani w nowe, piękne stroje orawskie.
    
W scenerii orawskiej izby i zagrody gospodarczej uczniowie pokazali sceny związane z uprawą i obróbką kapusty. W szczególny sposób została wyróżniona rola Babki i Dziadka w życiu rodziny. To oni przez wielokrotne powtarzanie, napominanie, a nawet strofowanie – uczyli, wychowywali i kształtowali pozytywne wartości domowników. Dobrze zagrane przez młodych aktorów sceny wielopokoleniowej rodziny wzbudziły uznanie obecnych gości i rodziców.
    
Przewodnie słowa uroczystości mówią o przemijaniu, mówią o odchodzących powoli w zapomnienie obrazach, słowach, melodiach...

„Radzi cie widzymy skolisto kraino,
chociaz ojców piykno mowa
i wesołe śpiywek słowa,
juz pomału gino.”

Oby ostatnie słowa tego motta – juz pomału gino - nigdy się nie sprawdziły, tu na naszej orawskiej ziemi – powiedział Pan Wójt na zakończenie uroczystości. Ten dzień to bardzo ważne wydarzenie w życiu Szkoły. Połączone wysiłki nauczycieli, uczniów i rodziców przyczyniają się do sukcesów w dziedzinie kultywowania tradycji i zwyczajów naszych przodków, są także ważnym elementem wychowawczym.