sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

XX Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie

XX Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie

 
W tym roku w Jabłonce odbył się jubileuszowy, dwudziesty Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie.  Tradycyjnie rozpoczął się przemarszem spod urzędu gminy na stadion. Barwny korowód przeszedł przez centrum miejscowości, wywołując duże zainteresowanie wśród mieszkańców.  Niewątpliwie w orkiestrach dętych jest jakaś siła, mocne, doniosły głos rozbrzmiewał w całej Jabłonce, tworząc podniosłą, świąteczną atmosferę.
 
Całą uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Również z tej okazji kilka patriotycznych pieśni zaśpiewał chór z Wolborza „Cantate Deo”. To chór z partnerskiej gminy. Wcześniej koncertował on w kościele w Jabłonce, prezentując pieśni religijne. Chór ten powstał 1904 roku. Ma w swojej historii sporo sukcesów i dokonań. Obecnie wiele koncertuje, szczególnie na uroczystościach kościelnych. Grupa ta zauroczona była Orawą, gościnnością mieszkańców oraz pięknymi krajobrazami. Serdecznie dziękowali za miłe przyjęcie.
 
Wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak przywitał wszystkich zebranych i gości. Następnie wręczył listy gratulacyjne orkiestrom z okazji jubileuszów. W tym roku orkiestra z Lipnicy Małej obchodzi 20-lecie powstania, z Zubrzycy Górnej 75- lecie, a z Podwilka 85-lecie. Wójt zwrócił uwagę, że działalność orkiestr przyczynia się  do rozwoju kulturalnego Orawy.  Wyraził wdzięczność za godne reprezentowanie gminy na wielu przeglądach i festiwalach. Życzył wielu sukcesów w pracy artystycznej i w krzewieniu tradycji muzycznych oraz powodzenia na rzecz rozwoju kultury gminy Jabłonka.  
 
W czasie przeglądu zaprezentowały się orkiestry dęte z całej Orawy, trzeba przyznać, że wszystkie prezentują wysoki, wyrównany poziom.  Zaprezentowały się cztery gościnne orkiestry Polski i ze Słowacji. Orkiestra dęta z Grobli koncertuje w całej Polsce i zagranicą. Główne kierunki repertuaru to: muzyka rozrywkowa, klasyczna i filmowa, jak również marsze wesołe i żałobne, hymny oraz pieśni religijne, więc był to koncert zróżnicowany na bardzo wysokim, muzycznym poziomie. Natomiast orkiestra „Barka” z Żabnicy składa się z uczniów szkól muzycznych i zaprezentowała  przede wszystkim muzykę popularną i standardy dżezowe. Już tradycyjnie wystąpiły orkiestry ze Słowacji Tvardosanka i Oravanka. Swój występ urozmaicali śpiewem popularnych, ludowych pieśni słowackich.