sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Pierwsze posiedzenia obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbęda się 23.05.2024r. (czwartek) o godz. 17:00 na sali widowiskowej w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce. +++ Ostrzeżenie przed burzami - czytaj więcej... +++ Ostrzeżenie przed gwałtownym wzrostem stanu wód - czytaj więcej...

Wyjazd Szwecja Malmo - 26 maja 2022 r. z Krakowa - godz. 8.00

Szwedzki podmiot Care Bridge Daveed Walzer skoncentrowany na zapewnieniu transportu dalekobieżnego (autobusowego i lotniczego) oraz zakwaterowania zgłosiło gotowość pomocy obywatelom Ukrainy przesiedlonym przez wojnę; z naciskiem na podróże do i mieszkania w Szwecji.

Planowany jest wyjazd grupy ok 50 osób do Malmo w dniu 26 maja 2022 r. z Krakowa o godzinie 8.00.

Zapewnienie zakwaterowania będzie zarządzane bezpośrednio przez Szwedzki Urząd Migracyjny (Migrationsverket). Rodziny otrzymują zakwaterowanie wyżywienie oraz możliwość ubiegania się o pobyt stały z dostępem do rynku pracy.

Organizacja zapewnia:

• W pełni licencjonowane autobusy i kierowcy,
• Ukraińskojęzyczny opiekun autobusowy,
• Przybycie do Welcome Center. Welcome Center funkcjonuje również jako ośrodek kultury, w którym mogą spotykać się i otrzymać wskazówki dotyczące procesu azylowego.

Szczegóły wyjazdu :

Wyjazd: 26 maja
Odjazd z: Dworzec Autobusowy w Krakowie
Przyjazd: 27 maja
Miejsce docelowe: Welcome Center - Malmo, Szwecja
Liczba relokowanych osób: 30-50 osób
Polska - Przewoźnik autobusowy - Kraków do Gdyni

Euroraf Rafał Michalczyk
Bodzanów 73
32-020 Wieliczka, Polska
NIP PL 683-194-00-22
http://www.eurorafbus.eu

Szwecja Bus Carrier - Karlskrona do Malmo
Bergkvarabuss AB
Pudełko 853
SE-391 28 Kalmar
Tel: +46 480 42 55 00
www.bergkvarabuss.se

Przeprawa promowa: Stena Lines – Gdynia 26 maja 21:00 – Karlskrona 27 maja 7:00

Wymagane dokumenty :

Wjazd do Szwecji uchodźców z Ukrainy jest dozwolony na podstawie paszportu obywatela Ukrainy lub innego dokumentu identyfikującego tę osobę. ​Przekraczanie granicy bez biometrycznego paszportu zagranicznego (również dzieci) jest dozwolone pojazdem lądowym (samochód, autobus) oraz pieszo. Podróż samolotem, w sytuacji gdy dzieci nie mają paszportów zagranicznych – konieczne wstawienie zdjęcia dziecka (rozmiar 3,5X4,5) do paszportu zagranicznego jednego z rodziców w najbliższej Ambasadzie/Konsulacie Ukrainy.

Uchodźcy z Ukrainy w transporcie publicznym Sweden SL i Arlanda Express podróżują bezpłatnie.

Ważna informacja:

Zgodnie z Dyrektywą UE w sprawie ochrony czasowej Szwecja przyjmuje uchodźców z Ukrainy i zapewnia ochronę czasową na 1 rok z możliwością przedłużenia.

Ochrona tymczasowa dotyczy:

- obywateli Ukrainy, którzy mieszkali na terytorium Ukrainy w dniu 24 lutego i zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu inwazji wojsk rosyjskich.
- osoby, które mają azyl polityczny na Ukrainie.
- członkowie rodziny z dwóch pierwszych kategorii (mąż/żona (w tym rzeczywiste związki małżeńskie) i małoletnie dzieci, inni bliscy krewni, jeśli mieszkali razem i byli na utrzymaniu osoby z dwóch pierwszych kategorii.