sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Orawska Watra

Orawska Watra

 
17 lipca (sobota) - niesamowity żar lał się z nieba, termometry na Orawie wskazywały ponad 30 stopni. Przed południem zaczęło się montowanie ogromnej sceny na stadionie, powoli przygotowywano nagłośnienie i lasery. Wieczorem przystąpiono do próby, strojenia instrumentów, ustawiania świateł.

Niejeden ze strachem spoglądał w niebo. Nad Tatry i Babią Górę nadciągnęły czarne chmury, pojawiły się pojedyncze błyski, w oddali było słychać grzmoty. A lud Orawy podążał w kierunku jabłonczańskiego stadionu. Po godzinie 20.00 miejsca zaczęły się wypełniać starszą i młodszą widownią. Wśród zgromadzonej publiczności pojawili się goście z zagranicy: Niemiec (Reichelsheim), Francji (Dol de Bretagne), Węgier (Nagymanyok). Coraz więcej samochodów zaparkowało pod bramą stadionu.  

O godzinie 21.00 symbolicznie zapłonęła Orawska Watra, czyli rozpoczęło się widowisko słowno-muzyczne z pokazem świateł laserowych. W tym roku Jana Pawła II postanowili uczcić orawscy artyści z Polski i Słowacji. Scenografia prosta, ale bardzo wymowna – orawska przyroda -  polana, las, ognisko, a wokół niego orawscy ludzie - starzy i młodzi.

Najpierw wystąpił chór z Trstény, który wykonał znane światowe przeboje  i kilka słowackich. Potem Jadwiga Karlak powitała wszystkich zgromadzonych na Orawskiej Watrze w trzech językach i krótko wyjaśniła przesłanie tegorocznego programu artystycznego.  Publiczność wysłuchała słów Jana Pawła II (fragmenty przemówień), orawskiej poezji, muzyki i śpiewu kapeli z Lipnicy Wielkiej, pieśni maryjnych w wykonaniu  młodzieżowego chóru ze Słowacji. Andrzej Dziubek ze swoim zespołem zagrał i zaśpiewał  teksty Emila Kowalczyka (o Ojcu Świętym i Orawie), do których napisał muzykę. Potem rozpoczął się pokaz świateł laserowych.  Oszołomił chyba wszystkich. Pierwsza część pokazu dotyczyła Jana Pawła II, druga – to „taniec dymu w wiązkach promieni laserowych w  rytm muzyki”.  Na koniec zabrali głos ks. dziekan Stanisław Krupa i wójt Antoni Karlak. Każdy z nich nawiązał do wartości głoszonych przez Jana Pawła II. Tuż przed północą ludzie zgromadzeni na stadionie z zapalonymi świecami w dłoniach odśpiewali Barkę.

Barbara Zgama
 
fot. Jan Ciepliński
 
Wspólny Rozwój Kultury i Sportu na Orawie 2010

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013