sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Orawianie spotkali się na Babiej Górze

Orawianie spotkali się na Babiej Górze

 

film. Krzysztof Krzysztofiak - link

fot. Łukasz Sowiński - galeria

fot. Jan Ciepliński - galeria

„W górach znajdujemy nie tylko wspaniałe widoki,(…). Uczymy się tutaj znosić trudy w dążeniu do celu…” - Jan Paweł II

W niedzielę, 10 lipca 2016 roku Babia Góra (1725 m n.p.m.) była przyjazna i łaskawa dla orawskich pielgrzymów. Od rana z każdego zakątka Orawy można było podziwiać jej urodę. Zimny poranek zapowiadał pogodny dzień, a słońce i wiatr zachęciły niezdecydowanych do pieszej wędrówki.
 
Na całej długości czerwonego szlaku prowadzącego z Przełęczy Krowiarki na szczyt Babiej Góry można było spotkać mniejsze lub większe grupy ludzi. Na pozostałych szlakach też nie brakowało wędrowców. Tłoczno dziś się zrobiło na tej naszej orawskiej górze, a wielu spośród Orawian wystąpiło w orawskim odziyniu.

Punktualnie o godz. 15.00 ks. Grzegorz Łomzik, proboszcz parafii pw. Św. Brata Alberta w Jabłonce-Bory rozpoczął mszę św. w intencji Orawian na szczycie Babiej Góry. Do mszy św. służył Adam Janowiak, kleryk z Lipnicy Wielkiej. W kazaniu kapłan objaśniał słowa przypowieści o miłosiernym Samarytaninie oraz przypomniał historię szkaplerza karmelitańskiego. Mszę św. uświetniła swą grą orkiestra dęta przy OSP w Zubrzycy Górnej. Wśród pielgrzymów nie zabrakło gospodarza gminy Jabłonka Antoniego Karlaka i przewodniczącego Rady Gminy Eugeniusza Moniaka. Wśród ok. 2000 ludzi byli: goście z węgierskiego miasta partnerskiego burmistrz Nagymányok Karl Bela wraz z małżonką, radni i sołtysi, regionaliści, społecznicy oraz reprezentanci każdej naszej dziedziny.

Po mszy św. Antoni Karlak wójt gminy Jabłonka podziękował wszystkim za przybycie, wspólną modlitwę i wspaniałe spotkanie, którym zostały zainaugurowane obchody 450-lecia Jabłonki. Mówił o Babiej Górze, która zawsze dla Orawian była magicznym miejscem. Na zakończenie uroczystości wójt Antoni Karlak zaprosił wszystkich do wspólnej fotografii.

Do dziś Babia Góra pozostaje magicznym miejscem, a ta niedziela stanowi tego najlepszy dowód.
 
tekst. Barbara Zgama