sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Orawski Rajd Rowerowy „Szlakiem wielkich Orawian” z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Image85thOrawski Rajd Rowerowy „Szlakiem wielkich Orawian” z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbył się w sobotę 4 sierpnia 2018 roku. Uczestnicy rajdu reprezentowali różne kategorie wiekowe od najmłodszych do najstarszych, najstarszy uczestnik miał 71 lat, zaś do pokonania była 30 kilometrowa trasa.

 

Przed rozpoczęciem rajdu, delegacja Gminy Jabłonka na czele z Wójtem Gminy Panem Antonim Karlakiem, oraz Zastępcą Wójta Panem Bolesławem Wójcikiem i Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jabłonce Bogusławą Pilch złożyła kwiaty oraz znicze pod pomnikiem księdza infułata Ferdynanda Machaya. Na cmentarzu parafialnym w Jabłone uczciliśmy pamięć wielkiego orawskiego patrioty, porucznika Wendelina Dziubka. O godzinie 9.45 odbyło się uroczyste otwarcie Rajdu, głos zabrała historyk, Pani Katarzyna Karkos, która przybliżyła zgromadzonym sylwetki bohaterów naszej niepodległości. Przy pomniku świętego Jana Pawła II złożone zostały kwiaty oraz znicze. Po krótkiej modlitwie oraz otrzymaniu błogosławieństwa od księdza proboszcza dziekana Kazimierza Czepiela uczestnicy wyruszyli na trasę.

Pod pomnikiem Ocaleni Dzięki Odważnym złożyliśmy hołd bohaterom, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Kolejnym przystankiem na trasie naszego Orawskiego Rajdu Rowerowego był kościół w Orawce, gdzie wspomnieliśmy pamięć lotników poległych w obronie ojczyzny 3 września 1939 roku, a także księdza Marcina Jabłońskiego, gdzie przez 20 lat pełnił funkcję proboszcza. Z Orawki kolarze udali się do Lipnicy Wielkiej, na grobie Piotra Borowego, nazywanego „Apostołem Orawy ” złożone zostały kwiaty oraz znicze. Lipnica Wielka to również miejsce spoczynku księdza prałata Bolesława Kołacza, a także Marii Machay, matki księdza Ferdynanda. Ostatnim miejscem pamięci był cmentarz w Lipnicy Małej i grób księdza prałata Józefa Buronia, wielkiego orawskiego patrioty rodem z Piekielnika. Rajd zakończył się  na stadionie sportowym w Jabłonce, gdzie uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.