sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Laury Babiogórskie

laur babiogorski 202118 grudnia 2021 roku w Bystrej Podhalańskiej odbyło się uroczyste wręczenie Laurów Babiogórskich – prestiżowych wyróżnień dla mieszkańców naszego regionu, którzy mają szczególne osiągnięcia w dziedzinie dokumentowania przeszłości historycznej oraz rozwoju i promocji obszaru Babiej Góry. Gmina Jabłonka była reprezentowana przez Wójta Gminy Pana Antoniego Karlaka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Pana Eugeniusza Moniaka.

W tym roku w zaszczytnym gronie uhonorowanych znalazło się trzech mieszkańców naszej gminy.

 

Pani Irena Grobarczyk - wybitna gawędziarka, w której dorobku znajdujemy wiele utworów poświęconych życiu codziennemu mieszkańców Orawy, ekologii, historii czy świętym. W 2001 r. wydała swoją pierwszą książkę „Gawędy orawskie. ”Teksty pani Ireny pojawiły się też, obok utworów innych pisarzy i poetów, w publikacjach pt. „Zaduma…Sercem pisane”, „Orawska czytanka”, „Jesce bije serce downości”.

Pani Barbara Zgama - zasłużona pedagog, propagatorka orawskiej kultury, autorka i współautorka książek o tematyce Orawy zaangażowana w działanie lokalnej społeczności. Członek Komitetu Organizacyjnego Obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości i obchodów przyłączenia do Polski części Górnej Orawy w gminie Jabłonka; członek Komitetu Organizacyjnego Zjazdu Orawian w 2012 r. Działa w Podhalańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauki w Nowym Targu – członek zarządu, wchodzi w skład kolegium redakcyjnego „Almanachu Nowotarskiego”.

Pan Marcin Lichosyt - rzeźbiarz samouk, uczestnik wielu wystaw, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Wpływ na jego pracę ma natura oraz ludzie. Jako artysta jest człowiekiem wrażliwym na krzywdę innych, chętnie angażuję się w akcję charytatywne, podczas których wykonuje różnego rodzaju rzeźby. W planach ma udział w wystawach plenerowych m.in. w Czechach. Bierze udział w konkursach m.in. w godzinnym rzeźbieniu na czas, gdzie zajmuje wysokie miejsca. Jego pracę można podziwiać m.in. podczas Orawskiego Lata, gdy prezentuje zgromadzonym mieszkańcom swoje umiejętności.

W imieniu Samorządu wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!