sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

Logo dzień bezpiecznego internetu8 lutego obchodzimy światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Tradycyjnie nasza gmina aktywnie włącza się w działania służące rozpowszechnianiu ważnych treści dotyczących tego tematu. Wójt gminy Antoni Karlak wraz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i szkołami podstawowymi priorytetowo traktują podnoszenie świadomości uczniów i dorosłych korzystających z Internetu.

Z powodu sytuacji epidemiologicznej konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa w Internecie zostaje przeniesiony na później, kiedy będzie można zapewnić wszystkim bezpieczeństwo wynikające z obowiązujących w naszym kraju obostrzeń covidowych. Tymczasem w szkołach nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy będą organizować zajęcia poszerzające wiedzę uczniów na temat zagrożeń i bezpieczeństwa w wirtualnym świecie. Zadaniem najmłodszych uczniów klas 1–3 oraz kl. 4, a także chętnych z klas starszych będzie wykonanie plakatu obrazującego netykietę (realizacja w formie indywidualnej lub grupowej).

O dostarczenie prac prosi się za pośrednictwem dyrektorów szkół (na odwrocie pracy w podpisie: imię, nazwisko, klasa, szkoła). Prace należy składać do 11 lutego w budynku Urzędu Gminy w Jabłonce. Zostaną one zaprezentowane na wystawie w Orawskim Centrum Kultury, a najciekawsze z nich będą wyróżnione.

Dla uczniów klas starszych 5–6 oraz 7–8 oraz ich rodziców zostanie zorganizowane szkolenie online pod nazwą “Uczeń bezpieczny w Sieci”.

W ramach szkolenia uczniowie będą zdobywać wiedzę na temat cyberzagrożeń i sposobów ich rozpoznawania oraz kreatywnych i bezpiecznych możliwości wykorzystania Internetu w edukacji. Rodzice poznają podstawy diagnozy nadużywania Internetu oraz sposoby modelowania bezpiecznej relacji Dziecko-Internet.

Szkolenie jest przewidziane na 7 lutego i odbywać się będzie w następujących grupach:

Klasy 5–6 godz. 11:00

Klasy 7–8 godz. 12:00

Rodzice i nauczyciele godz. 16:00

Zachęcamy do aktywnego włączenia się w uczczenie tego dnia w sposób czynny, gdyż okres pandemii i coraz większe funkcjonowanie – zwłaszcza dzieci i młodzieży w wirtualnym świecie, pokazał, jak zgubne mogą być skutki braku wiedzy na temat bezpiecznego i świadomego działania w Sieci.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcje.