sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

10. Posiady Teatralne na Orawie

10 posiady teatralne 202310. Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich POSIADY TEATRALNE na Orawie odbyły się w dniach 17-19 marca br. w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce. W jubileuszowej edycji udział wzięło 12 grup z 7 powiatów województwa małopolskiego, które przygotowały przedstawienia w kategorii sztuk gwarowych i adaptacji klasyki dramaturgicznej do realiów lokalnych oraz w kategorii inscenizacji tekstów literackich

W piątkowe popołudnie, przy dźwiękach „trombit Haniaczyków” Przegląd uroczyście otworzyli organizatorzy: wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak oraz dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Andrzej Zarych.

Prezentowane przedstawienia były oryginalne i różnorodne. Amatorskie grupy teatralne wniosły dużo wysiłku w przygotowanie spektakli, które oceniała komisja artystyczna w składzie: Karolina Fortuna – aktorka, dramatopisarka z Fundacji Sztuka Teatru w Nowym Sączu, Kamil Urban – aktor Teatru im. Solskiego w Tarnowie, Benedykt Kafel – etnograf, Janusz Michalik – specjalista ds. animacji kultury i teatru w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu (przewodniczący jury). Scenicznym prezentacjom towarzyszyły rozmowy warsztatowe, w których brała udział komisja artystyczna oraz realizatorzy, instruktorzy i aktorzy przedstawień.

W niedzielnie popołudnie, po zakończeniu konkursowych prezentacji z programem „Rafacki” gościnnie wystąpił zespół regionalny OwCoK oraz zagrała orawska muzyka ARVA. Następnie odczytano protokół. A nagrody wręczali: gospodarz gminy Jabłonka Antoni Karlak oraz wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Piotr Gąsienica.

Na koniec jubileuszowej edycji zaśpiewano „Sto lat”. Był też tort, którym poczęstowano uczestników i gości. Trzy dni Posiadów Teatralnych ciepło i dowcipnie prowadziła Anna Olesińska.

Poniżej prezentujemy wyniki 10. Małopolskich Spotkań Teatrów Amatorskich „Posiady Teatralne na Orawie.”

Protokół posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej 10. Jubileuszowe Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich

 

foto. Łukasz Sowiński