W myśl obowiązujących przepisów prawnych, każdy z nas jest zobowiązany do segregowania odpadów. Osoby posiadające świadomość ekologiczną doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak istotną rolę odgrywa właściwa segregacja odpadów w ochronie naszego środowiska.
Przypominamy jak w należyty sposób segregować odpady komunalne:
Niestety część mieszkańców wciąż nie przestrzega zasad poprawnej segregacji odpadów. Zgodnie z przepisami prawa przedsiębiorca odbierający odpady ma obowiązek zgłaszać do gminy każdy przypadek braku prowadzenia segregacji odpadów. Informujemy, że brak prawidłowej segregacji będzie skutkował naliczeniem podwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Najczęściej popełniane błędy:
- ŹLE: odpady budowlane wrzucane do odpadów zmieszanych
gruz ceglany, płytki, styropian i inne odpady poremontowe, nie należy wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane tylko należy posegregować i dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych,
- ŹLE: do pojemników/ worków z odpadami zmieszanymi trafia spora ilość odpadów, które winny być gromadzone w workach o odpowiedniej kolorystyce (frakcje papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych),
- ŹLE: „Kartony” po mleku, sokach i napojach wrzucane do odpadów zmieszanych lub worka niebieskiego na papier
opakowanie tzw. wielomateriałowe powinno trafiać do worka na tworzywa sztuczne i metale (worek żółty),
- ŹLE: odpady wielkogabarytowe wystawiane są do odbioru podczas zbiórki odpadów zmieszanych i segregowanych
odpady wielkogabarytowe należy dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Do pojemnika na odpady zmieszane należy wrzucać tylko to, czego nie udało się rozdzielić do worków na odpady segregowane, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, AGD, baterii i akumulatorów, odpadów budowlanych i remontowych, leków.
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wszystkie gminy są obowiązane corocznie osiągnąć poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w odpowiedniej wysokości (np. za rok 2024 co najmniej 45% wagowo, za rok 2025 co najmniej 55% wagowo). Nieuzyskanie ustawowych poziomów recyklingu wiąże się z otrzymaniem kar finansowych, które dodatkowo obciążą system gospodarki odpadami komunalnymi w gminie.
Aby osiągnąć zakładany poziom recyklingu musimy podjąć wspólne działania tj. rzetelna segregacja
i odpowiedzialne postępowanie z odpadami, w przeciwnym wypadku Gminie grożą wysokie kary finansowe.
W związku z powyższym apelujemy do Państwa:
- dokładnie segregujmy odpady - prawidłowa segregacja odpadów ma wpływ na zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych (niesegregowanych),
- ograniczajmy ilość wytwarzanych odpadów - im więcej odpadów produkujemy, tym więcej wszyscy płacimy za ich odbiór,
- zakładajmy kompostowniki - zachęcamy mieszkańców do zakładania przydomowych kompostowników w celu ograniczenia składowania odpadów biodegradowalnych. Odpady te nie tylko mogą zostać wykorzystane jako kompost w przydomowych ogródkach, ale także znacząco przyczynią się do osiągnięcia pożądanego poziomu recyklingu.
W tym miejscu bardzo dziękujemy za założenie ankiet dotyczących zagospodarowania bioodpadów w kompostownikach przydomowych w roku 2023. Dane zawarte w ankietach w znacznym stopniu przyczyniły się do osiągnięcia poziomu recyklingu odpadów komunalnych przez gminę za rok 2023.
W związku z powyższym proszę wszystkich mieszkańców o przestrzeganie zasad segregacji odpadów oraz o stosowanie się do wytycznych związanych z segregacją odpadów – leży to w interesie wszystkich mieszkańców naszej Gminy.
Pragniemy również podziękować wszystkim tym, którzy prowadzą wzorową segregację odpadów zwiększając szansę osiągnięcia poziomów recyklingu, a zwłaszcza przyczyniając się do poprawy stanu środowiska naturalnego.
Liczymy, że powyższy apel zostanie odebrany przez Państwa ze zrozumieniem i zaczniemy się do niego stosować – dla dobra wszystkich mieszkańców.