sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

„Orawskie Moje” – 1 maja 2008

„Orawskie Moje” – 1 maja 2008

W dniu 1 maja 2008 roku Komisja Dokonała objazdu wszystkich miejscowości Gminy Jabłonka, oceniła moje zgłoszone do konkursu w ilości 13 sztuk oraz zinwentaryzowała i obejrzała moje nie zgłoszone w ilości 13 sztuk.

 
Komisja w składzie :

Józef Omylak           Dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi,
Maria Łaciak            Dyrektor Orawskiej Biblioteki Publicznej w Jabłonce
Joanna Spytkowska  Dyrektor  OCK w Jabłonce
Emilia Rutkowska    Dyrektor Muzeum – OPE w Zubrzycy Górnej

Moje zgłoszone do konkursu:

W Chyżnem – 3 moje
W Jabłonce- 6 moji
W Lipnicy Małej – 3 moje
W Podwilku – 1 moj
W Zubrzycy Dolnej, Orawce, Zubrzycy Górnej – 0 moji

Co podlegało ocenie?

1.    Poprawnie osadzone i prawidłowo zamocowane moje. W większości przypadków moj stał samodzielnie, w nielicznych był podpierany
2.    Dedykacja: czytelna, związana z tematem, zawierająca sympatyczne treści.
3.    Dbałość o czystość miejsca i otoczenia moja.
4.    Strojność moja: starannie okorowany, wierzchołek przystrojony kolorowymi wstążkami. Część wykonawców pozostawiła oryginalny „wierch” drzewa, inni zaś przymocowują do żerdzi specjalnie przygotowaną jedlickę.
Komisja zwraca uwagę na przemyślenie następujących kwestii przed stawianiem moja:
1.    Wybór miejsca. Szukamy takich miejsc, aby mój był ozdobą okolicy, a najbliższe otoczenie świadczyło o schludności gospodarza i osobach stawiających moja.
2.    Dedykacje nie mogą być wulgarne
3.    Bezpieczeństwo uczestników, domowników, sąsiadów, przechodniów…
Nie grubość drzewa stanowi o gracji moja, ale smukłość oraz dobór wierzchołka, proporcji, kolorystyki, wykonanych i umocowanych ozdób
4.    Intencją organizatorów nie było i nie jest narażanie uczestników i innych osób na niebezpieczeństwo, co może mieć miejsce przy stawianiu grubych i ciężkich moji ( lub raczej drzew).

Słowa uznania

1.    Dla sołtysów, którzy mobilizowali, dopingowali młodzież.
2.    Dla ojców, wujków, sąsiadów, którzy doradzali, uczyli jak stawiać moja i tym samym przekazywali młodszym tradycję, której nauczyli się od swoich rodziców.
3.    Dla tych wszystkich, którzy stawiali moje, szczególnie dla tych, którzy anonimowo postawili moje pod oknem swojej wybranki dowodząc tym samym, że tradycja nadal jest żywa.

Szczegółowa informacja o Mojach.


W Chyżnem.

1.Obok zabudowań 148. Od Chłopców dla Kasi i Anki. Bogata dekoracja, wianuszek po całej żerdzi, smukły, dobrze umocowany, starannie okorowany.
Piyrsego Moja z rana ptosek piyknie kwili, a chłopcy moja już postawili.
Dziywcynta rano powstały i przi płocie moja ujrzały. Chłopcy w nocy go stawiali, a przy stawianiu śpiywali.

2. Przed domem Iwony. (Chyżne 118). Dla Iwony moja stawiali: Sabalski Damian, Mateusz Skodoń, Łukasz Hładowczak, Paweł Czerwień, Roman Łysiak. Stoi na podwórku, stawiany w środku nocy, między domami,  (niebezpiecznie). Ozdobiony, prawidłowo umocowany, z dedykacją:  Moicek zielony, wiecorym stawiony. Prze piykno dziywcyne piyknie omojony.

3.Chyżne koło sklepu. Dla wszystkich dziewczyn. Moja stawiali: ci sami chłopcy ( Sabalski Damian, Mateusz Skodoń, Łukasz Hładowczak, Paweł Czerwień, Roman Łysiak, Stanisław Szkodoń)
Smukły, dobrze okorowany, bardzo poprawnie zamocowany. Udekorowany. Dobrze się prezentuje z drogi. Dedykacja…Nie sukojcie scynścio w dalekij krainie, bo nolepsi chłopcy są w nasej dziedzinie.


W Jabłonce:

1.    Na Guzówce, zgłosił Artur Stopiak. Dlo syćkik panii i dziywcyn z okolicy.  Smukły, pięknie okorowany, dobrze umocowany. Klasyczny Orawski Moj. W klasyfikacji liczy się także wygląd otoczenia moja i porządek na miejscu stawiania, o co w przyszłości należy zadbać.
 
2.    Na Cielcówce nad stadionem, zgłosili Panowie Józef  Palenik i Antoni Obrochta. Dobrze umocowany, ustrojony. . Dedykacja. Wychodzi poza tradycję. To jest moj dla EMERYTEK.
Bydźcie zawse zdrowe, Piękne jak jedlicka, zeby się wom zawdy, śmioły do nos licka. Bydźcie fajne, piykne, jak kwiotecki w moju, śpiywojcie wesoło, jak ptoski na goju. Zyco Wom dziś tego, Wasi emeryci. Niek wom razym ś nimi słónko piyknie świyci. Niek Wom słónko świyci i w moju i w zimie, a Wasa wesołość nigdy nie przeminie.
Emeryci z Cielcówki dla miłych i wesołych Pan Emerytek z Cielcówki.

3.    Jabłonka Matonogi. Zgłosił –Tadeusz Kuczkowicz.
Gruby (wszystko wskazuje na problemy z postawieniem). Ładnie wykonana tablica dedykacyjna, ale nie sama dedykacja.
4.    Jabłonka-Górska. Zgłosił Mariusz Basisty. Na ulicy księdza Ferdynanda Machaja. Wysoki, dobrze okorowany, Dlo syćkik dziywcyn od chłopców z Góry. Parodia dekoracji otoczenia moja. Wypaczenie idei stawiania moja.
5.  Jabłonka – u Rysi, ul. Kępowa. Zgłosił Pan Jan Zahora. Smukły, wysoki – cienka żerdź, prawidłowo zamocowana, starannie okorowana, z pięknie przystrojonym wierzchołkiem. Stoi w polu, poza domami, z dedykacją: Dla panien  i pań z ulicy Kępowej ten piękny moj od kawalerów i mężów i wszystkich pozostałych.
6.    Ulica Panowa w Jabłonce. Zgłosił Szymon Jabłoński. Prze syćkie dziywki z okolicy.


W Lipnicy Małej

1.    Zgłosił Pilarczyk Paweł, LM 598. Gruba żerdź, okorowana. Przystrojony wierzchołek, Moj nie stoi samodzielnie, podparty palikami. Robi wrażenie niedokończonego dzieła.
2.    U Siedminów  - zgłoszony przez grupę chłopców: Rafał Pakos, Tomasz Bochaczyk, Radek Bartos, Przemysław Szlachta, Rafał Bochaczyk. Między domami.
Dla 7 dziewcząt z sąsiedztwa. Ładnie okorowany, prawidłowo zamocowany, gustownie udekorowany. (Na minus – otoczenie moja, czyli wiszące szmatki, obornik itp.)
Kie mojowe casy nastajo, chłopcy swym dziywcyntom moje stawiajo. Tyn moj dlo: Magdy, Natalii, Kasi, Teresy, Ani, Pauliny i Basi.
3.    Zgłosił Gwiżdż  Mariusz i sąsiedzi z dołu. Stoi koło drogi powiatowej, dobrze zamocowany, przystrojony wierzchołek, dedykacja: Dla dziewczynek z okolicy.

W Podwilku

Zgłosiła Jadwiga Grapa. Wykonali: Tomasz Kondys i Łukasz Sutor. Moj stoi koło sklepu na granicy – na Beskidzie, w bezpiecznym miejscu, a blisko drogi krajowej.
Prawidłowo umocowany, dobrze okorowany, wierzchołek udekorowany, dobrze się prezentuje, (mimo swojej grubości). Sympatyczna dedykacja: Od parobków dlo nasyk syćkik piyknyk dziywek z Góry, coby nos rade widziały, miłowały i zawdy ino o nos myślały. www.parobki.pl

 
Nagrodzeni:

I miejsce - Moj z Podwilka ( koło sklepu) za całokształt

II miejsce –
a) dla chłopców z Chyżnego stawiających moja obok zabudowań 148  dla Kasi i Anki za staranność, właściwy dobór proporcji i dekoracji
b) dla kawalerów i nie tylko z ulicy Kępowej z Jabłonki za tradycyjnego moja z gracją

III miejsce –
A)    dla chłopców z Roli Siedminy z Lipnicy Małej za staranność wykonania i gustowną dekorację
B)    dla Panów Józefa Palenika i Antoniego Obrochty z Cielcówki w Jabłonce. Za tworzenie nowej tradycji- moja dla emerytek

Wyróżnienia:
 
dla grupy chłopców z Chyżnego – za pielęgnowanie tradycji
dla Artura Stopiaka z Jabłonki – za klasycznego Moja Orawskiego
dla Mariusza Gwiżdża z Lipnicy Małej – za mobilizowanie dolanów
dla grupy chłopców z Matonóg za najpiękniej wykonaną tabliczkę
dla Tadeusza Basisty z Jabłonki
dla Szymona Jabłońskiego z Jabłonki
dla Pawła Pilarczyk z Lipnicy Małej