sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Uroczystość Obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Uroczystość Obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości

W 91. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Jabłonce zorganizowano uroczyste obchody tego narodowego święta.

Uroczystości  rozpoczęła msza za ojczyznę w kościele Przemienienia Pańskiego. Ksiądz proboszcz Kazimierz Czepiel powiedział w bardzo patriotycznej homilii, że wśród nas Polaków jest jeszcze wielu, którzy noszą najwyższe odznaczenie jakie człowiek może nosić. Są to blizny po ranach zadanych podczas wojny jak również w latach powojennych, kiedy walczono o nowy ład społeczny.

Po Eucharystii wierni przeszli w procesji wraz z kompanią honorową Straży Granicznej, Policji i Straży Pożarnej, pocztami sztandarowymi, Strażacką Orkiestrą Dętą z Jabłonki i oficjalnymi delegacjami na cmentarz. Po odśpiewaniu hymnu państwowego por. Konrad Mazurkiewicz odczytał uroczysty apel. Następnie złożono wiązankę kwiatów na grobie por. Wendelina Dziubka, dowódcy Legii Orawskiej. Wcześniej gminna delegacja złożyła także wiązanki kwiatów na grobie Piotra Borowego, Emila Kowalczyka i pod Krzyżem Misyjnym.

Druga część obchodów to uroczysta akademia w hali sportowej. Wprowadzono poczty sztandarowe, odśpiewano hymn, orkiestra dęta z Jabłonki zagrała pieśni patriotyczne. Wójt Gminy Antoni Karlak w krótkim wystąpieniu podkreślił, że potrzebna jest pamięć o tych którzy walczyli o wolną Polskę, że musimy przypominać o wielkich Orawiakach, wielkich patriotach i wokół tych osób jednoczyć się dla dobra naszej małej ojczyzny, dla dobra następnych pokoleń. Przypomniał tutaj sylwetkę porucznika Wendelina Dziubka, mówiąc także o smutnych i bolesnych wydarzeniach z jego życia- „wygnanie” z Orawy. Serdecznie przywitał rodzinę porucznika  z synem Antonim Dziubkiem z Krakowa.

Następnie odczytano protokół z posiedzenie Kapituły Medalu Piusa Jabłońskiego, a ksiądz Władysław Pilarczyk i Magdalena Kostrzewa Smreczak wręczyli medale. Wyróżnione osoby to: Emil Janowiak, Maria Plaszczak, Józef Pieróg, Lidia Mszal, Maria Łuka, Stanisława Papanek, Irena Nowicka, Stefania Kasperczyk, Krystyna Osika.
          
Uczniowie z Zespołu Szkół w Lipnicy Małej przedstawili krótki program artystyczny w oparciu o wiersze i pieśni patriotyczne. Młodzież przygotowała pani Joanna Danielowicz. Na zakończenie zagrał zespół De Press Andrzeja Dziubka utwory z najnowszej płyty „Myśmy rebelianci”. Tytułowi rebelianci to żołnierze polskich podziemnych organizacji bojowych, którzy po zakończeniu wojny w roku 1945 zdecydowali nie składać broni i walczyć z drugim okupantem – Armią Czerwoną. Zadziorne, melodyjne kompozycje dobrze współgrały z przekazem prostych wierszy pisanych w leśnych obozowiskach. Uparta niezgoda na brak wolności, aż do ofiary z własnego życia – takie jest przesłanie utworów, które zaprezentował Andrzej Dziubek.