sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

"Orawskie Chodnicki"

"Orawskie Chodnicki"

 
W 2010 roku gmina Jabłonka wraz z Orawskim Centrum Kultury  realizuje projekt  pod nazwą "Wspólny Rozwój Kultury i Sportu na Orawie 2010". Partnerem przedsięwzięcia jest miasto Trstena. Wspólne uczestnictwo w projekcie jest kolejnym etapem bogatej współpracy naszych miejscowości. Impreza "Orawskie chodnicki" to jedna z dwóch imprez kulturalnych przewidzianych w tym projekcie. 
 
Realizowany projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu WspółpracyTransgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 Mikroprojekty, środków finansowych Budżetu Państwa oraz środków gminyJabłonka.
    
Imprezę rozpoczęła orkiestra dęta z Podwilka, zaprezentowały się również mażoretki. O godz. 15 00 nastąpiło uroczyste otwarcie "Orawskich chodnicków". Wójt gminy Antoni Karlak przywitał wszystkich serdecznie i nawiązując do idei całego projektu mówił o orawskich chodnikach, które łączą, prowadzą człowieka do zgody i pojednania.

Z Tersteny z zaprzyjaźnionego miasta na Słowacji zaprezentował się Taneczny Zespół "Mixer". W swoim programie przedstawił różnorodne opracowania choreograficzne tańców współczesnych. Ze Słowacji również przyjechał do nas Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Rohacik". Można było podziwiać  tańce i zabawy dziecięce z Orawy Słowackiej. To bardzo żywiołowa autentyczna grupa, prezentująca folklor dziecięcy. Na scenie zagrały prawie wszystkie orawskie muzyki dziecięce, młodzieżowe i dorosłe. Usłyszeliśmy kapele Małe Podhale z Jabłonki, Hajduki z Zubrzycy Dolnej, Shylec z Lipnicy Małej, rodzinną kapele Haniaczyków, Wolorzy z Lipnicy Wielkiej, Skalniok i Jawor z Zubrzycy Górnej i muzykę z Podwilka. Na terenach podbabiogórskich, podobnie jak w całych Karpatach, muzyka pełniła szczególną rolę. To właśnie ona jest ściśle wpisana w życie tutejszych górali. W trudnych warunkach górskich, gdzie ostry klimat oraz skaliste gleby nie sprzyjają dogodnemu rozwojowi gospodarczemu, muzyka stanowiła swoiste źródło otuchy, ukojenia i nadziei. To między innymi dzięki niej tutejszych mieszkańców postrzegano jako ludzi wrażliwych, o wielkim poczuciu estetyki, dostrzegających piękno otaczającego ich świata i przepełnionych umiłowaniem wolności. Siłę i piękno orawskiej muzyki można było poczuć wsłuchując się w koncert wszystkich dorosłych muzyk zatytułowany "Nuty moje nuty". Na koniec publiczność bawił kabaret "U bacy".