sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

XVIII Gminne Dożynki

XVIII Gminne Dożynki

XVIII Gminne Dożynki odbyły się w tym roku 29 sierpnia w Jabłonce. O godz. 11.00 w kościele parafialnym w Jabłonce, została odprawiona uroczysta msza św. dożynkowa w intencji rolników.

Wójt gminy Jabłonka na początku poprosił księdza proboszcza o odprawienie mszy dziękczynnej, mówiąc o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy rolników. Ksiądz proboszcz Kazimierz Czepiel w bardzo pięknej i wymownej homilii zwrócił uwagę na siłę rodziny i wychowania, mówił też, że praca rolnika najbliższa jest tajemnicy Boskiego stworzenia.
 
Po mszy św. uroczystość dożynkowa kontynuowana była na stadionie sportowym. Gospodarze dożynek, na czele z sołtysem panem Eugeniuszem Andrasiakiem, powitali wszystkich rolników  i wręczyli tradycyjny bochen chleba wójtowi gminy panu A. Karlakowi, który wspólnie z księdzem proboszczem Kazimierzem Czepielem i dziekanem Stanisławem Krupą podzielił chleb z tegorocznych zbiorów.

Na scenie każde sołectwo prezentowało swój wieniec. Komisja w składzie Jadwiga Pilch, Zofia Warciak, Stanisław Folfas w swoim protokole podkreśliła kunszt wykonania wieńców i wysoki poziom prezentacji  Zachwyciło ich bogactwo i różnorodność formy nawiązującej tak do tradycji Orawy jak i wartości rodzino - religijnych, czy też do czasu współczesnego. Ocenie podlegały także powozy dożynkowe, którymi gazdowie (Starostowie) poszczególnych wsi przywożą swoje wieńce i również tutaj jury zwróciło uwagę na bardzo ładny i tradycyjny wystrój.

Jury Konkursu "Wieńce Dożynkowe" przyznało następujące miejsca:

1. Lipnica Mała, Zubrzyca Górna, Chyżne, Jabłonka
2. Jabłonka- Bory, Podwilk
3. Orawka
4. Zubrzyca Dolna

Jury w konkursie  "Powozy Dożynkowe" przyznało następujące miejsca:


1. Zubrzyca Górna, Jabłonka- Bory
2. Orawka, Lipnica Mała, Jabłonka
3 Podwilk, Chyżne
4. Zubrzyca Dolna

Jury w konkursu "Prezentacja grup dożynkowych" przyznało następujące miejsca:


1. Orawka, Chyżne, Jabłonka- Bory
2. Jabłonka, Podwilk,  Zubrzyca Górna, Lipnica Mała
3. Zubrzyca Dolna

Na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne : Małe Podhale, Skalniok z Zubrzycy Górnej, Rombań z Chyżnego, muzyka Hajduki z Zubrzycy Dolnej, Ziemia Suska z Suchej Beskidzkiej. Na koniec publiczność bawiła się przy biesiadzie śląskiej w wykonaniu "Chłopców z Łazisk".
 
fot. Jan Ciepliński