sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Świętojańskie Zwyki 2016

Świętojańskie Zwyki 2016


„Świętojańskie Zwyki” to festyn, który nawiązuję do tradycji „święta pasterskiego” na Orawie w dniu św. Jana. W Orawce 26  czerwca na boisku „Za Wodą” można było usłyszeć pasterskie śpiewy, posmakować serów i podziwiać sprawność budowania koliby.

Imprezę otworzył, w imieniu Wójta Gminy Jabłonka Antoniego Karlaka, zastępca wójta Bolesław Wójcik. Uroczystość uświetniła swą obecnością posłanka na Sejm RP - Pani Anna Paluch. W czasie festynu jak zwykle najwięcej emocji budziły konkursy pasterskie na ser pasterski, budowanie koliby, smażenie jajecznicy. W tym roku rywalizowały trzy grupy: Zespół Skalniok z Zubrzycy Górnej, Zespół Rombań z Chyżnego oraz Zespół Koliba z Orawki. Komisja przyznała dwa równorzędne pierwsze miejsca grupie z Orawki i  Zubrzycy Górnej, zaś druga nagroda przypadła Chyżnemu.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Orawce przedstawiły spektakl słowno-muzyczny „Z Orawy w świat” przygotowany przez Arletę Kozłowską, Renatę Kilanowicz, Monikę Jurczak i Jana Palenika. Zatańczyły zespoły „Skalniok"z Zubrzycy Górnej, „Rombań” z Chyżnego „ i „Koliba” z Orawki, zagrała muzyka „Arwa” z Orawki. Gościnnie wystąpił Zespół Regionalny „Rabczycanka”  oraz ludowa kapela „Rovnan” i „Jagiełkowcy” z Rabczyc na Słowacji.

fot. Jan Ciepliński