sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

XXVIII Orawskie Lato

Orawskie Lato 2019Na stadionie w Jabłonce 14 lipca 2019 r. impreza rozpoczęła się o godz. 15.00, tuż po kilkunastominutowej, ale intensywnej ulewie. Najpierw na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP z Jabłonki, która zagrała wiązankę różnych melodii. Gości z Miast i Gmin Partnerskich, mieszkańców Orawy, sympatyków naszego regionu i turystów przywitał poezją, ale także z humorem Jan Świdroń. Następnie prowadzący zaprosił na scenę wójta gminy Jabłonka Antoniego Karlaka.

Fotorelacja - Łukasz Sowiński

Fotorelacja - Jan Ciepliński

Fotorelacja - Jakub Wojtyczek

Zanim Gazda naszej gminy podsumował wydarzenia, które działy się od piątku do niedzieli, zaprosił, by  na scenę wyszedł każdy burmistrz, starosta, wójt z Polski i zagranicy, poseł RP Jan Duda i wiele ważnych osób zasłużonych dla orawskiej kultury. Jan Świdroń poprosił wszystkich o powstanie i minutą ciszy uczciliśmy śp. Andrzeja Haniaczyka, który zmarł w maju br. Gospodarz naszej gminy podziękował wszystkim za obecność i współpracę. Następnie głos zabrali goście i życzyli publiczności miłej zabawy.

Później graniem i śpiewaniem porwały widownię orawskie muzyki z orawskich dziedzin, które stworzyły pod przewodnictwem Janusza Haniaczyka wspólną muzykę. Jest w tych skrzypcach i basach siła z roku na rok coraz większa. W końcu zabrzmiały Trombity Haniaczyków, które zainaugurowały XXVIII Orawskie Lato.

Później po raz trzynasty wręczono Nagrodę Wójta Gminy Jabłonka „Pasterski Róg”. Tym razem Kapituła nagrodziła prof. dr hab. Józefa Kąsia, rodaka z Piekielnika, pracownika naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego za upowszechnianie wiedzy o niematerialnym i materialnym dziedzictwie orawskiej kultury. Wójt pogratulował laureatowi i wręczył mu nagrodę przechodnią, dyplom i statuetkę. Podziękował za ogromny wkład w nasze orawskie dziedzictwo.

 

Występy zespołów

Jak co roku na plenerowej scenie na stadionie w Jabłonce zagościła kultura orawska – w śpiewie, tańcach i strojach naszych zespołów. Na XXVIII Orawskim Lacie wystąpiły: „Małe Podhale” z Jabłonki, Dziecięcy Zespół Regionalny „Małolipnicanie” z Lipnicy Małej), zespół „Skalniok” z Zubrzycy Górnej, Dziecięcy Zespół Regionalny „Żurawinki” z Chyżnego zespół „Rombań”z Chyżnego, Zespół „Małolipnicka Rodzina Kolpinga” z Lipnicy Małej, „Koliba” z Orawki.

Nie zabrakło orawskich konkursów, które mają wielu stałych sympatyków i kibiców. Młodzi mężczyźni startowali w „popisach hajduków”, a orawskie gaździny (niektóre z gazdami) w konkursie „masło moje masło” pokazały, że potrafią zrobić szybko pyszne masełko. Potem posmarowały nim chleb i częstowały publiczność. Konkurs „wspinanie na pal” został odwołany z powodu warunków pogodowych.

 

Gwiazda Orawskiego Lata 2019

O godz. 21.00 wystąpiła gwiazda tegorocznej imprezy, czyli zespół ŁZY z wokalistką Sarą Chmiel. Grupa powstała 1996 roku i z niewielkimi przerwami gra cały czas. Mimo niesprzyjającej pogody na koncert przybyło wielu ludzi młodszych i starszych, którzy dobrze bawili się w przy przebojach zespołu Łzy.

W sobotę i niedzielę XXVIII Orawskiego Lata pogoda nie rozpieszczała, ale nie przeszkodziła w spotkaniu z drugim człowiekiem.