sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

„Nawet małe zmiany potrafią zdziałać cuda”

erasmus 2022Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. Jana Góralika w Podwilku bierze udział w projekcie w ramach międzynarodowego programu Erasmus+.

Temat projektu „Nawet małe zmiany potrafią zdziałać cuda” (Aj male zmeny dokazu velke veci – Even small changes can work great miracles) jest bardzo wymowny, gdyż wskazuje na to, że każdy, nawet w małym stopniu może wpływać na wielkie zmiany w naszym środowisku.

Głównym koordynatorem projektu jest Základná škola P. O. Hviezdoslava w Trstenie, na Słowacji.

Uczniowie trzech szkół podstawowych: z Trsteny na Słowacji, z Hořic w Czechach oraz z SP nr 2 w Podwilku realizują główne cele projektu, którymi są: kształtowanie postaw proekologicznych ukierunkowanych na ochronę środowiska, wskazanie możliwości ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów mających niekorzystny wpływ na klimat, poznanie tradycyjnych sposobów uprawy roślin i hodowli zwierząt, wymiana doświadczeń podczas wspólnych warsztatów, wytwarzanie produktów z naturalnych surowców, nawiązywanie nowych przyjaźni, zwiększenie kompetencji językowych.

Projekt rozpoczął się w marcu br. W tym czasie uczniowie wszystkich szkół spotkali się w Trstenie na Słowacji, gdzie podczas wycieczek i warsztatów realizowali założone cele.

Od 6 do 10 czerwca Szkoła Podstawowa nr 2 w Podwilku gościła uczniów i ich opiekunów z Czech i Słowacji. W trakcie pobytu dzieci polskie, słowackie i czeskie uczestniczyły w warsztatach w szkole, w trakcie których spotkali się z pszczelarzem, robili świece, plakaty, domki dla pszczół oraz balsamy do ust.

Na warsztatach w Ogrodzie Botanicznym UJ Krakowie podglądali w pasiece życie pszczół, kosztowali różnych rodzajów miodu. W skansenie Zubrzycy Górnej mieli możliwość praktycznego poznania drogi „Od ziarenka do bochenka”, w piekarni piekli bułeczki i rogaliki, szyli lniane woreczki na chleb.

Warsztaty w świetlicy Towarzystwa Słowaków w Polsce zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Jabłonka Pan Antoni Karlak oraz Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Pani mgr Bernadeta Plaszczak. Powitali oni serdecznie gości z zagranicy, naszych uczniów i wręczyli im upominki. Pan Wójt skierował słowa podziękowań dla organizatorów i opiekunów dzieci. Nawiązał również do współpracy, jaka jest między nauczycielami, szkołami, regionami – by dalej się rozwijała.

Warsztaty w świetlicy poprowadziły mamy, babcie naszych uczniów oraz panie, które dbają, by nasze tradycje orawskie nie zaginęły. Dzieci ubijały śmietanę na masło, robiły twarożek oraz z apetytem próbowały moskolików przy akompaniamencie muzycznym w wykonaniu uczniów z SP nr 2 w Podwilku oraz śpiewach piosenek regionalnych.

Podczas pobytu uczestnicy projektu mieli możliwość zobaczenia rodzinnego gospodarstwa w Zubrzycy Górnej, obserwacji owadów w parku w Rabce, wejścia do minizoo w Zakopanem. Miłym akcentem były odwiedziny dzieci słowackich i czeskich w domach ich polskich rówieśników.

Pani Dyrektor mgr Renata Lorek - Haberska podsumowując pobyt uczestników projektu Erasmus+ w Podwilku podziękowała nauczycielom i uczniom za mile i owocnie spędzony czas. Na zakończenie pobytu zasadzono „drzewko przyjaźni”, które jest symbolem tych więzi, jakie zrodziły się nie tylko wśród dzieci, ale także ich opiekunów.