sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Dzień Profilaktyki w Szkole Podstawowej w Zubrzycy Dolnej

Dzien Profilaktyki 2023"Profilaktyka to spotkanie z drugim człowiekiem w atmosferze życzliwości, empatii i zrozumienia. Jest czasem poświęconym innym w celu przeciwdziałania niepożądanym zachowaniom, to nadzieja na lepsze jutro."

W dniu 12 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Zubrzycy Dolnej zorganizowany został Dzień Profilaktyki, którego tematem przewodnim było hasło: "Zamiast grać na komputerze, lepiej jeździć na rowerze". Wszyscy uczniowie brali udział w prelekcjach, warsztatach, które miały na celu zapobiegać zachowaniom ryzykownym oraz trudnym sytuacjom, jakie mogą pojawić się w życiu dzieci i młodzieży. 

Z tej okazji zostali zaproszeni goście, którzy przeprowadzili pogadanki tematyczne. Byli to: st.asp. Pan Paweł Śmiech - funkcjonariusz policji, Pan Piotr Witkowski - strażak, Pan Marcin Mądry - Pracownia Profilaktyki Sapientia. 

Tematyka poruszanych zagadnień obejmowała m.in. problem  uzależnienia od komputera i telefonu komórkowego, bezpieczne zasady korzystania z Internetu, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań w sieci oraz zasady bezpieczeństwa w trakcie jazdy na rowerze i hulajnodze elektrycznej. Został również przeprowadzony pokaz  udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie klasy 4 wraz z wychowawcą Panią Anną Kowalczyk przygotowali przedstawienie pt. "Facebookowy Kopciuszek". 

W imieniu Wójta Gminy Jabłonka w wydarzeniu wzięli udział sekretarz Gminy Jabłonka Pan Artur Górka oraz Dyrektor Centrum Usług Wspólnych  Pani Bernadeta Plaszczak. Do akcji przyłączyli się strażacy z OSP Zubrzyca Dolna, którzy zorganizowali pokaz wyposażenia wozu strażackiego, sprzętu gaśniczego dla przedszkolaków oraz uczniów klas 1-3. Dzieci poznały specyfikę pracy strażaka oraz utrwaliły numery alarmowe. Dodatkowo zostały przeprowadzone prelekcje na temat szkodliwości spożywania napojów energetycznych. Samorząd szkolny przygotował naturalne soki i zdrowe przekąski, dodające energii. Uczniowie w tym dniu mieli okazje uczestniczyć w zajęciach fitness, sprawdzić swoje umiejętności na rowerowym torze przeszkód. Na koniec można było odpocząć w przygotowanym kąciku relaksacyjnym oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia na tle skrzydeł, którymi chcieliśmy dodać uczniom wiary we własne siły i możliwości.

Zorganizowanie Dnia Profilaktyki potwierdziło, że uczniowie chętnie biorą udział w takich akcjach, wykazują zaangażowanie i ciekawość, co jest pozytywnym sygnałem do organizacji kolejnych wydarzeń. 

Organizatorami Dnia Profilaktyki byli: Aneta Lenart-psycholog, Regina Czyszczoń- pedagog specjalny, Katarzyna Dziubek-pedagog szkolny.