sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

XXV Międzynarodowy Konkursu Wiedzy Ogólnej „Leonardo”

JAN 6988th27 kwietnia br. w Jabłonce odbyła się finał XXV Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Ogólnej „Leonardo”. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich oraz Združenie Babia Hora, a gospodarzem jubileuszowej edycji – wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak.

Finał składał się z dwóch etapów – części pisemnej oraz części ustnej. Część pisemna przeprowadzona została w Orawskiej Samorządowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Jabłonce. Wzięło w niej udział 57 uczniów z poszczególnych gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin Babiogórskich oraz w Združeniu Babia Hora. 10 uczniów z najlepszymi wynikami zmierzyło się następnie w części ustnej, którą rozegrano w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce.

Po zsumowaniu uzyskanych punktów z części pisemnej i ustnej wyłoniono zwycięzców:

I miejsce – Maksymilian Kachnic – gmina Budzów

II miejsce – Kamil Chowaniak – gmina Zawoja

III miejsce – Wojciech Rzepiszczak – gmina Lipnica Wielka

IV miejsce – Filip Gębala – gmina Maków Podhalański

V miejsce – Šimon Šurín – ZŠ Rabča

VI miejsce ex aequo – Katarzyna Figura – gmina Koszarawa

      Hubert Joniak – gmina Jabłonka

      Kornel Łasak – gmina Mucharz

IX miejsce – Miriam Brontvajová – Základná Skola Oravská Jasenica

X miejsce – Piotr Tarnowski – gmina Zawoja

XI miejsce – Maria Kłapyta – gmina Stryszawa

Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i upominki, a zwycięzcy nagrody rzeczowe. Dodatkową nagrodą dla 20 najlepszych będzie dwudniowa wycieczka po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

W wydarzeniu udział wzięli również wójtowie i burmistrzowie zrzeszonych gmin z Polski i Słowacji oraz władze Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich na czele z Przewodniczącym – Starszym Gazdą Markiem Listwanem. Swą obecnością zaszczycili także: radna Województwa Małopolskiego pani Danuta Kawa, przedstawiciele Nadleśnictwa Nowy Targ i Sucha oraz Babiogórskiego Parku Narodowego.

Uczniowie, ich opiekunowie oraz goście jubileuszowej edycji konkursu „Leonardo” mieli również okazję podziwiać tradycyjną orawską kulturę, którą na scenie OCK zaprezentował dziecięcy zespół regionalny Małolipnicanie.

fot. Jan Ciepliński