sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

15. rocznica wizyty Prezydentów Polski i Słowacji w Jabłonce

15 rocznicaDzisiaj mija 15. rocznica historycznego wydarzenia jakim była wizyta Prezydentów Polski i Słowacji w Jabłonce. W dniu 21 lutego 2009 r. Orawa gościła Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i Prezydenta Republiki Słowacji Ivana Gašparoviča. Pierwsza część wizyty odbyła się w Urzędzie Gminy Jabłonka. Gości tradycyjnie chlebem i solą przywitał wójt Antoni Karlak wraz z małżonką. Wyjątkowość chwili podkreślały dźwięki trombit Haniaczyków.

Druga część spotkania miała miejsce w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Jabłonce. Wśród zebranych byli przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, powiatowych i gminnych, stowarzyszeń, a także mieszkańcy Orawy. Prezydentom towarzyszyli m.in.: wojewoda małopolski Jerzy Miller, słowacki konsul z Krakowa dr Ivan Horsky i słowacki ambasador František Ružička.

Tematem przewodnim spotkania była współpraca transgraniczna na pograniczu polsko-słowackim realizowana przez gminę Jabłonka i miasto Trstena. Omówiono doświadczenia, które przyniosły ogromne i pozytywne zmiany dla Orawy, ale przede wszystkim perspektywy dalszego współdziałania samorządów i szanse na dalszy zrównoważony rozwój pogranicza.