sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

ZAUFAJ INNYM – POMÓŻ SOBIE. PROGRAM AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ I SPOŁECZNEJ W GMINIE JABŁONKA - rekrutacja

Zapraszamy do udziału w projekcie ZAUFAJ INNYM – POMÓŻ SOBIE.
PROGRAM AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ I SPOŁECZNEJ W GMINIE JABŁONKA


Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonce przystąpił w dniu 01.01.2010r. do realizacji kolejnego etapu projektu „Zaufaj innym – pomóż sobie. Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Gminie Jabłonka”. Jest to projekt systemowy realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki  na lata 2007-2013 – Priorytet VII. Promocja integracji społecznej, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej. Jego realizacja  trwać będzie do końca grudnia 2012r.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków  Europejskiego Funduszu Społecznego.

Do projektu mogą zgłaszać się osoby spełniające łącznie trzy warunki:

1. korzystanie ze świadczeń pomocy społecznej,
2. wiek aktywności zawodowej (15-64 lata),
3. niezatrudnieni lub zatrudnieni zagrożeni wykluczeniem społecznym z co najmniej jednego powodu spośród wskazanych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej, m.in. ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub cięzkiej choroby, przemocy w rodzinie, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradności w sprawach opiekuńczo- wychowawczych, alkoholizmu.

Celem głównym projektu jest zwiększenie potencjału społeczno-zawodowego osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Osoby chętne do udziału w projekcie powinny wyrażać chęć współpracy i podjęcia odpowiednich działań w rozwiązywaniu swojej trudnej sytuacji życiowej. Planuje się, iż wsparciem przewidzianym w projekcie w latach 2010-2012 objętych zostanie łącznie 61 osób z terenu gminy Jabłonka, które spełniają powyższe wymogi  dotyczące grup docelowych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, zgodnie z wytycznymi związanymi z realizacją  projektów systemowych.

Rekrutacja do projektu jest zgodna z zasadą równych szans, w tym z zasadą równości płci, albowiem zakłada równy dostęp do projektu zarówno kobiet  jak i mężczyzn znajdujących się w grupie potencjalnych beneficjentów.

Projekt zakłada zaoferowanie kompleksowego i zintegrowanego programu wsparcia dla osób korzystających z pomocy społecznej. Zgodnie z wymogami wobec każdego Uczestnika Projektu zastosowane zostaną min. trzy instrumenty aktywnej integracji, są to:

• instrument aktywizacji zawodowej – warsztaty aktywnego poszukiwania pracy- prowadzone przez doradcę zawodowego. Opracowanie Indywidualnego Planu Działania i konsultacje indywidualne. Mają one na celu wyposażenie uczestników w wiedzę dotyczącą intensywnego i efektywnego poszukiwania pracy.
• instrument aktywizacji społecznej – trening kompetencji społecznych – obejmie naukę
umiejętności komunikacji interpersonalnej, trening asertywności, trening umiejętności wychowawczych,
- warsztaty z zakresu stylizacji i wizażu, których celem jest poprawa własnego wizerunku i zwiększenie poczucia własnej wartości.
• instrument aktywizacji edukacyjnej – wg sygnalizowanych potrzeb uczestnicy projektu zostaną skierowani na kursy zawodowe dające potencjalne możliwości podjęcia zatrudnienia na lokalnym rynku pracy
• instrument aktywizacji zdrowotnej – skierowanie na badania lekarskie w przypadku wystąpienia takich potrzeb. Badania te umożliwią gotowość do podjęcia pracy.

W ramach projektu zostaną również sfinansowane kolonie letnie dla dzieci z rodzin uczestników oraz impreza sportowo – integracyjno – rekreacyjna dla dzieci z tych rodzin oraz ich otoczenia.

Uczestnictwo w projekcie wyposaży uczestników w wiedzę i umiejetności w zakresie zmiany postaw społecznych i zawodowych. Ponadto zwiekszy ich motywację do samodzielnych działań majacych na celu poprawienie sytuacji społecznej i zawodowej.

Wszyscy uczestnicy projektu zostaną w ramach kontraktów socjalnych objęci wsparciem finansowym aby umożliwić im aktywne uczestnictwo w planowanych zajęciach.
Wsparcie finansowe będzie stanowiło wkład własny Gminy Jabłonka w projekt.

Realizacja projektu systemowego jest nową formą pracy z klientami Ośrodka Pomocy Społecznej, któremu pracownicy mają nadzieję sprostać a efekty wspólnych wysiłków powinny być zauważalne przez poprawę sytuacji zawodowej i społecznej uczestników projektu i ich rodzin.

Zainteresowanych udziałem w projekcie prosimy o zgłaszanie się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Jabłonce, pok. 207, 211 lub pod nr tel.:(18) 2611151.  Rekrutacja trwa od 1 lutego.