sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Nadanie imienia "Jana Pawła II" Zespołowi Szkół w Zubrzycy Górnej

Nadanie imienia "Jana Pawła II" Zespołowi Szkół w Zubrzycy Górnej oraz otwarcie hali sportowej

Uroczystość nadania imienia Jana Pawła II Gimnazjum w Zubrzycy Górnej miała miejsce dnia 02 września 2010 roku i była efektem kilkuletniej pracy młodzieży, Rodziców i Rady Pedagogicznej szkoły. Rozpoczęła się mszą świętą o godz. 10.00 w Kościele Parafialnym pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Zubrzycy Górnej, którą sprawował ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.

Mszę uświetniła orkiestra strażacka z Zubrzycy Górnej pod dyrygenturą pana Stanisława Kowalczyka oraz Zespół Skalniok. W tej podniosłej uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe sąsiednich szkół, zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice oraz lokalna społeczność.

Podczas mszy świętej odbyła się ceremonia poświęcenia sztandaru przyniesionego przez delegację Rady Rodziców Gimnazjum. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na czele z orkiestrą z kościoła udając się na teren szkoły. Po przybyciu na dziedziniec szkolny nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi nowo oddanej sali gimnastycznej. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i przywitaniu gości nastąpiło poświecenie sali sportowej i odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi Pawłowi II .Tego aktu dokonał Kardynał Stanisław Dziwisz.

Dalsza część uroczystości, którą  prowadzili nauczyciele: Pani Danuta Knapczyk i Pan Lucjan Janik, przebiegała w nowej sali gimnastycznej. Prowadząca uroczystość poprosiła Przewodniczącego Rady Gminy, pana Eugeniusza Moniaka o odczytanie Uchwały, dotyczącej nadania szkole imienia Jana Pawła II.  Następnie prowadząca oddała głos Dyrektorowi Szkoły Pani mgr Wiesławie Świderskiej –Piłat, która w swoim wystąpieniu mówiła o zaszczycie, jakiego dostąpiło Gimnazjum, otrzymując za Patrona Jana Pawła II. Powiedziała m. in.: „ Papież, Jan Paweł II, to najdoskonalszy nauczyciel. Wskazuje, jak kroczyć w prawdzie, sprawiedliwości, jak kształtować swoje sumienie i sumienie innych ludzi. Pokazuje, jak wychować i kształtować młode pokolenie(...) I my mieszkańcy Zubrzycy Górnej jesteśmy dumni z tego, że w roku 1938 przyszły Papież przebywał na Orawie, pracował jako junak przy budowie drogi na Krowiarki.”

W swoim wystąpieniu podziękowała Jego Eminencji księdzu Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, że znalazł czas, by być z całą społecznością szkolną w tak uroczystym dniu. Swoje podziękowania skierowała również na ręce Wójta Gminy Jabłonka Pana Antoniego Karlaka, dziękując za ogromne starania  poczynione na rzecz budowy hali sportowej.

Pani Dyrektor podziękowała Rodzicom za ufundowanie sztandaru, nauczycielom i pracownikom obsługi za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości. Następnie miało miejsce uroczyste przekazanie sztandaru przez Rodziców Dyrektorowi Szkoły. Z rąk Dyrektora sztandar odebrał poczet sztandarowy uczniów i  nastąpił moment złożenia przez delegację uczniów uroczystego ślubowania.

Prowadząca uroczystość oddała głos zaproszonym gościom. Jako pierwszy wystąpił Gospodarz Gminy Pan Antoni Karlak.  Później głos zabrała Małopolski Kurator Oświaty Pani Agata Szuta, Poseł na Sejm RP Edward Siarka, Senator RP Tadeusz Skorupa, Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber, Wójt zaprzyjaźnionej Gminy Wolbórz Henryk Sęk i emerytowana nauczycielka Pani Lidia Mszal. Wszyscy przemawiający gratulowali szkole i życzyli całej społeczności, by wypełniała swoją misję, czerpiąc wzorce z Patrona, uczyła kochać, rozumieć i cenić. Uroczystość uświetnili uczniowie Zespołu Szkół, pobierający naukę gry na instrumentach w szkole muzycznej.

Na zakończenie uczniowie przedstawili program artystyczny pod tytułem „Ślady Jana Pawła II na zubrzyckiej ziemi”, którego scenariusz napisała Pani mgr Władysława Grobarczyk-Kolenda. Wystąpienie młodzieży zostało nagrodzone gorącymi brawami.

Zaproszonym gościom zostały wręczone pamiątkowe medale i foldery. Mogli też umieścić pamiątkowe gwoździe na tablicy i wpisać się do Złotej Księgi. Ostatnim punktem uroczystości było zaproszenie wszystkich gości na uroczysty obiad.
 
 
Budowa jest dofinansowana z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, schematu 6.2 b Infrastruktura społeczna, w tym edukacyjna i sportowa.

fot. Łukasz Sowiński