sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

REALIZACJA PROJEKTU SYSTEMOWEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI

Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonce zaprasza do udziału w projekcie

ZAUFAJ INNYM – POMÓŻ SOBIE. PROGRAM AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ I SPOŁECZNEJ W GMINIE JABŁONKA

 
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem głównym projektu jest zwiększenie potencjału społeczno-zawodowego osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Osoby chętne do udziału w projekcie powinny wyrażać chęć współpracy i podjęcia odpowiednich działań w rozwiązywaniu swojej trudnej sytuacji życiowej.

Realizacja projektu systemowego pn. „ Zaufaj innym – pomóż sobie. Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Gminie Jabłonka” przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonce w 2014 roku.

Do uczestnictwa w projekcie w 2014 roku pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej w Jabłonce zrekrutowali 25 osób, w tym 23 kobiety i 2 mężczyzn. Z osobami tymi zawarte zostały kontrakty socjalne regulujące zasady udziału w projekcie. W m-cu kwietniu 2014 r. przeprowadzono indywidualną diagnozę potrzeb dla 25 uczestników projektu. Każdy uczestnik wziął udział w 2 godzinnych rozmowach z psychologiem  oraz 2 godzinnych zajęciach z doradcą zawodowym. Na podstawie przeprowadzonej diagnozy potrzeb został opracowany szczegółowy plan wsparcia psychologicznego oraz doradcy zawodowego w 2014 roku dla poszczególnych osób.

 

 

W ramach aktywizacji społecznej zorganizowano Trening kompetencji społecznych. Zajęcia odbyły się w dniach od 12.05.2014 r. do 16.05.2014 r., w wymiarze 30 godzin. Wzięło w nich udział 14 uczestników projektu. Celem warsztatów było zapobieżenie wykluczeniu społecznemu poprzez doskonalenie umiejętności społecznych oraz interpersonalnych uczestników projektu.


Zajęcia obejmowały zagadnienia z zakresu:

 - budowania poczucia własnej wartości;

 - radzenia sobie ze stresem i emocjami;

 - komunikowania;

 - motywacji;

 - asertywności;

 - podejmowania decyzji.

 


 

W dniach od 09.05.2014 r. do 23.05.2014 r. 12 uczestników projektu wzięło udział w Treningu kompetencji rodzicielskich w wymiarze 30 godzin.Program zajęć obejmował następujące tematy:

 - jak określić dziecku granice;

 - jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami;

 - jak zachęcać dziecko do współpracy;

 - najczęstsze błędy popełniane przez rodziców;

 - czy powinno się karać dzieci;

 - jak zachęcić dziecko do samodzielności;

 - jak mądrze chwalić dzieci

 


 

W ramach realizacji projektu przeprowadzono również spotkania grupowe z doradcą zawodowym w wymiarze 24 godzin. W spotkaniach tych, które odbyły się w dniach od 23.06.2014 r. do 26.06.2014 r. wzięło udział 23 uczestników. Prowadzone zajęcia obejmowały część teoretyczną prezentowana przez prowadzącego oraz część warsztatową, w której brał udział każdy uczestnik projektu.


Program warsztatów obejmował:

 - warsztat w zakresie aktywnego poszukiwania pracy

 - warsztat w zakresie rynku pracy.


Główne zagadnienia poruszane w trakcie spotkań grupowych z doradcą zawodowym:

 - metody poszukiwania pracy;

 - przygotowanie własnej oferty CV, listu motywacyjnego;

 - kontakty z pracodawcą - rozmowa kwalifikacyjna.

 


 

W ramach aktywizacji społecznej uczestnicy projektu mieli również możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z psychologiem. Spotkania te rozpoczęły się w dniu 26.05.2014 r. i zakończyły 11.06.2014 r. Każdy miał do wykorzystania 4 godziny dydaktyczne (dwa spotkania) w ramach których miał możliwość przedstawienia własnych problemów i skorzystania ze wsparcia psychologicznego. W indywidualnych konsultacjach z psychologiem wzięło udział 23 uczestników projektu.

 

 

 SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE 2013  

W dniu 9.12.2013 r. w siedzibie Urzędu Gminy Jabłonka o godzinie 10.00 odbyło się spotkanie podsumowujące realizację Projektu systemowego "Zaufaj innym – pomóż sobie. Program Aktywizacji Zawodowej i Społecznej w Gminie Jabłonka" realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonce w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w roku 2013. W spotkaniu wzięli udział pracownicy Ośrodka, uczestnicy Projektu a także przedstawiciele instytucji prowadzących zajęcia. Każdy z uczestników otrzymał materiały promocyjne. Spotkanie odbyło się w miłej i przyjacielskiej atmosferze.

Na wstępie w formie prezentacji audio-wizualnej przypomniano wszystkim obecnym cele i założenia Projektu oraz poszczególne etapy jego realizacji. Po etapie rekrutacji i podpisania kontraktów socjalnych uczestnicy korzystali z indywidualnych konsultacji z psychologiem i doradcą zawodowym oraz warsztatów kompetencji rodzicielskich i społecznych. Niektórzy beneficjenci skorzystali również ze wsparcia asystenta rodziny oraz kursów zawodowych. Wszystkie etapy były bogato ilustrowane zdjęciami.


Kolejny etap spotkania przybrał formę dyskusji. Beneficjenci biorący udział w Projekcie wyrażali swoje opinie na temat warsztatów grupowych, zajęć indywidualnych, kursów zawodowych czy wsparcia asystenta rodziny.


Beneficjenci podkreślali, że udział w projekcie przyniósł im wiele korzyści.  Poznali nowych ludzi, uświadomili sobie swoje mocne strony, stali się bardziej otwarci, uwierzyli w siebie. Ponadto dzięki zdobytej wiedzy i umiejetnościom poruszania się na rynku pracy blisko jedna trzecia uczestników projektu znalazła pracę.

Pracownicy Socjalni Ośrodka liczą, że dobre opinie uczestników spowodują, że w kolejnym roku do projektu zgłosi się większa liczba chętnych. ZAPRASZAMY!

 

Rusza kolejny etap projektu „Zaufaj innym – pomóż sobie. Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Gminie Jabłonka”

 
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie systemowym „Zaufaj innym – pomóż sobie. Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Gminie Jabłonka” realizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonce

Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonce przystąpił w dniu 01.01.2013 r. do realizacji kolejnego etapu projektu „Zaufaj innym – pomóż sobie. Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Gminie Jabłonka”. Jest to projekt systemowy realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2013-2015 - Priorytet VII. Promocja integracji społecznej, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej. Jego realizacja trwać będzie do końca grudnia 2014r.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Działania projektowe są skierowane w szczególności do osób:

1. zamieszkujących na terenie Gminy Jabłonka
2. korzystających z pomocy społecznej
3. będących w wieku aktywności zawodowej (15-64)
4. bezrobotnych i /lub nieaktywnych zawodowo i/lub zatrudnionych jako rolnicy
5. z niskim i/lub zdezaktualizowanym wykształceniem w stosunku do obecnych potrzeb rynku pracy
6. u których występują przynajmniej 2 z wymienionych problemów: ubóstwo, bezrobocie, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, długotrwała choroba, problem alkoholowy, niepełnosprawność.

Celem głównym projektu jest ograniczenie liczby osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez zastosowanie form aktywnej integracji

Projekt zakłada zaoferowanie kompleksowego i zintegrowanego programu wsparcia dla osób korzystających z pomocy społecznej. Zgodnie z wymogami wobec każdego Uczestnika Projektu zastosowane zostaną min. trzy instrumenty aktywnej integracji.

W ramach form wsparcia dostępne będą:

• spotkania z psychologiem
• spotkania z doradcą zawodowym
• wsparcie asystenta rodziny
• wsparcie terapeuty
• kursy zawodowe
• skierowanie do uczestnictwa w grupie wsparcia
• zajęcia szkolne związane z uzupełnieniem wykształcenia na poziomie podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym lub policealnym

Rekrutacja do projektu jest zgodna z zasadą równych szans, w tym z zasadą równości płci, albowiem zakłada równy dostęp do projektu zarówno kobiet  jak i mężczyzn znajdujących się w grupie potencjalnych beneficjentów. Oferowane wparcie jest dostosowane do potrzeb kobiet i mężczyzn w różnym wieku.

Planuje się, iż wsparciem przewidzianym w projekcie w latach 2013-2014 objętych zostanie łącznie 49 osób z terenu gminy Jabłonka, które spełniają  wymogi dotyczące grup docelowych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, zgodnie z wytycznymi związanymi z realizacją projektów systemowych. Uczestnictwo w projekcie wyposaży uczestników w wiedzę i umiejętności w zakresie zmiany postaw społecznych i zawodowych. Ponadto zwiększy ich motywację do samodzielnych działań mających na celu poprawienie sytuacji społecznej i zawodowej. W razie wystąpienia potrzeby uczestnicy projektu zostaną objęci wsparciem finansowym zgodnie z ustawą o pomocy społecznej. Wsparcie finansowe będzie stanowiło wkład własny Gminy Jabłonka w projekt.

Zainteresowanych udziałem w projekcie prosimy o zgłaszanie się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Jabłonce, (budynek Urzędu Gminy-wejście od Centrum Kultury).Bliższe  informacje  można uzyskać pod nr tel.:(18) 2611151
 
 
 W ramach realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonce projektu systemowego w roku 2013 przeprowadzono następujące zajęcia:

W kwietniu przeprowadzono indywidualną diagnozę potrzeb dla uczestników projektu. Diagnoza miała na celu określenie potrzeb społecznych i zawodowych oraz ustalenie kierunku wsparcia, umożliwiających aktywizację społeczną i zawodową beneficjentów projektu.

W ramach aktywizacji społecznej zorganizowano Trening kompetencji społecznych. Zajęcia odbyły się w dniach od 29.05.2013 r. do 06.06.2013 r., wzięło w nich udział 19 uczestników projektu. Celem warsztatów było zapobieżenie wykluczeniu społecznemu poprzez doskonalenie umiejętności społecznych oraz interpersonalnych uczestników projektu.

Zajęcia obejmowały zagadnienia z zakresu:
• budowania poczucia własnej wartości;
• radzenia sobie ze stresem i emocjami;
• komunikowania;
• asertywności;
• podejmowania decyzji.

 
W dniach od 07.06.2013 r. do 11.06.2013 r. 12 uczestników projektu wzięło udział w Treningu kompetencji rodzicielskich.

Program zajęć obejmował następujące tematy:

• charakterystyka faz rozwoju dziecka;
• postawy rodzicielskie, zależności pomiędzy postawami rodziców a zachowaniami dzieci, czynniki wpływające na wychowanie dzieci;
• aktywne słuchanie, czyli „jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły, jak mówić żeby dzieci słuchały”;
• sposoby określania granic dziecku;
• wychowawcze funkcje kary i nagrody.

W ramach aktywizacji zawodowej uczestnicy projektu mieli również możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym oraz psychologiem. Spotkania te rozpoczęły się w dniu 10.06.2013 r. i zakończyły 21.06.2013 r. W indywidualnych konsultacjach z psychologiem wzięło udział 21 uczestników projektu natomiast z doradcą zawodowym 23 uczestników projektu.
 
Każdy miał do wykorzystania 4 godziny dydaktyczne (dwa spotkania). Indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym miały na celu określenie możliwości zawodowych Beneficjentów oraz opracowanie Indywidualnego Planu Działania.
 
Aktualnie w ramach Projektu oraz zgodnie z Indywidualną Diagnozą Potrzeb realizowane są kursy zawodowe. Działanie to wpisane jest w Instrument Aktywizacji Edukacyjnej. Od dnia 01.08.2013 r. pięciu mężczyzn rozpoczęło udział w kursie zawodowym o specjalności „Operator wózków jezdniowych z napędem silnikowym z uprawnieniami do wymiany butli gazowych”. Od dnia 08.08.2013 r. dla ośmiu kobiet rozpoczęły się kursy zawodowe  o specjalności „Opiekun nad osobami starszymi”. Uczestniczki zostaną szczegółowo zapoznane z problematyką starości, jej objawami, typowymi schorzeniami oraz nabędą niezbędne umiejętności opieki nad senioram.

Przewidywanym efektem powyższych kursów będzie uzyskanie Certyfikatów przez szkolących się a tym samym zwiększenie szans na aktywizację zawodową.
 
W ramach realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonce projektu systemowego w roku 2012 przeprowadzono następujące zajęcia:
 
 
Instrument aktywizacji społecznej – spotkania z psychologiem

W dniach od 19.06.2012 r. do 21.06.2012 r. odbył się trening kompetencji i umiejętności społecznych dla 21 beneficjentów projektu, mający na celu podniesienie poziomu samooceny i komunikacji interpersonalnej.
Uczestnicy projektu zapoznali się z następującymi tematami:
- motywacja w dążeniu do celu,
- komunikacja interpersonalna – jak rozmawiać i słuchać,
- asertywność – nabycie umiejętności życia w zgodzie z sobą i innymi ludźmi,
- trening umiejętności wychowawczych,
- sposoby radzenia sobie ze stresem,
- budowanie poczucia własnej wartości,

21 uczestników projektu otrzymało certyfikaty uczestnictwa w warsztatach.

Rozmowy indywidualne psychologa z uczestnikami projektu odbyły się w m-cu czerwcu i lipcu 2012 r. W trakcie tych rozmów definiowano i ustalano ścieżkę rozwiązywania niektórych problemów życiowych beneficjentów.
 

 
Instrument aktywizacji zawodowej - spotkania z doradcą zawodowym

W dniach od 25.06.2012 r. do 27.06.2012 r. odbyły się warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, w których wzięło udział 21 beneficjentów projektu.
Program zajęć obejmował w szczególności:
- analizę niepowodzeń w poszukiwaniu pracy,
- diagnoza predyspozycji zawodowych,
- co to jest rynek pracy,
- aktywne metody poszukiwania pracy,
- przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą,
- przygotowanie dokumentów aplikacyjnych,
- umiejętności interpersonalne

Każdy z uczestników projektu wziął również udział w zajęciach indywidualnych z doradcą zawodowym, w ramach których został opracowany Indywidualny Plan Działania.
Porady indywidualne  zakończyły się w dniu 20.07.2012 r.

21 uczestników projektu otrzymało certyfikaty uczestnictwa w warsztatach.

W ankietach przeprowadzonych po zakończeniu zajęć zarówno z doradcą zawodowym, jak i psychologiem uczestnicy projektu wyrazili zadowolenie z organizacji i realizacji zajęć szkoleniowych.
 
 
 
 
 
 Przerowadzone Projekty w roku 2011
 
W ramach realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonce projektu systemowego w roku 2011 przeprowadzono następujące zajęcia:
 
SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE

W dniu 05 grudnia w siedzibie Urzędu Gminy Jabłonka odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu pt. „Zaufaj innym – pomóż sobie. Program Aktywizacji Zawodowej i Społecznej w Gminie Jabłonka” realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonce w 2011r. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz gminy na czele z Panem Antonim Karlakiem Wójtem Gminy Jabłonka, pracownicy ośrodka, uczestnicy projektu a także przedstawiciele instytucji prowadzących zajęcia oraz organizacji pozarządowych. Dyrektor ośrodka mgr Grażyna Wierczek przypomniała cele projektu oraz działania, w których uczestniczyli beneficjenci projektu. Osoby biorące udział w projekcie wyraziły swoje zadowolenie oraz przedstawiły korzyści jakie wyniosły z udziału w projekcie. Uczestnicy projektu zaprezentowali również swoje prace wykonane własnoręcznie w trakcie warsztatów technik hobbystycznych. Na zakończenie rozdano certyfikaty oraz materiały biurowe niezbędne w poszukiwaniu pracy.

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności umożliwią uczestnikom biorącym udział w projekcie aktywne wejście na rynek pracy, pozwolą wzmocnić wiarę we własne siły, nabrać pewności siebie, a przede wszystkim podnieść świadomość z korzyści płynących z kształcenia i aktywności zawodowej.


Warsztaty technik hobbystycznych (decoupage)

Kolejnym etapem projektu było zorganizowanie i przeprowadzenie w ramach grupy wsparcia - warsztatów  technik hobbystycznych (decoupage). W zajęciach przeprowadzonych w dniach 15-18 i 21 listopada 2011r. wzięło udział 11 beneficjentek projektu. Uczestniczki projektu wykonały własnoręcznie po 5  prac, wykorzystując różne techniki  decoupage.
 
Zajęcia prowadzone były przez Firmę Handlowo – Usługową „POD PIÓRKIEM” z Zakopanego.

”Kreowanie własnego wizerunku”

W dniach od 14 do 26 października 2011 r. odbyły się zajęcia praktyczno – teoretyczne z zakresu kreowania własnego wizerunku. Przedmiotem zajęć było przekazanie uczestnikom projektu podstawowej wiedzy z zakresu stylizacji, wizażu i makijażu. Prowadząca zajęcia w przystępny i ciekawy sposób zapoznała beneficjentki z podstawowymi zasadami pielęgnacji twarzy i ciała, z obowiązującymi stylami w modzie, rodzajami sylwetek oraz doborem odpowiednich strojów i kolorów. W trakcie indywidualnych konsultacji przeprowadzone zostało badanie cery i dobór kosmetyków do potrzeb uczestniczek.

W ramach warsztatów uczestniczki otrzymały podstawowe zestawy kosmetyków do pielęgnacji ciała oraz certyfikaty potwierdzające udział w zajęciach.

Celem nadrzędnym tych zajęć była poprawa swojego wizerunku i zwiększenie poczucia własnej wartości beneficjentek, co w konsekwencji zwiększy ich możliwości na rynku pracy.

 
Instrument aktywizacji społecznej – spotkania z psychologiem

W dniach od 24.05.2011r. do 27.05.2011r. odbył się trening kompetencji społecznych dla 23 beneficjentów projektu, mający na celu podniesienie poziomu samooceny i komunikacji interpersonalnej.

Uczestnicy projektu zapoznali się z następującymi tematami:
- motywacja w dążeniu do celu,
- komunikacja interpersonalna – jak rozmawiać i słuchać,
- asertywność – nabycie umiejętności życia w zgodzie z sobą i innymi ludźmi,
- trening kompetencji rodzicielskich,
- sposoby radzenia sobie ze stresem,
- budowanie poczucia własnej wartości,
- definiowanie i rozwiązywanie problemów życiowych.

23 uczestników projektu otrzyma certyfikaty uczestnictwa w warsztatach.

Zajęcia indywidualne zostaną przeprowadzone w m-cu lipcu 2011r.

Instrument aktywizacji zawodowej - spotkania z doradcą zawodowym


W dniach od 30.05.2011r. do 03.06.2011r. odbyły się warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, w których wzięło udział 23 beneficjentów projektu.
Program zajęć obejmował w szczególności:
- analizę niepowodzeń w poszukiwaniu pracy,
- diagnoza predyspozycji zawodowych,
- aktywne metody poszukiwania pracy,
- przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą,
- przygotowanie dokumentów aplikacyjnych,
- umiejętności interpersonalne

Każdy z uczestników projektu weźmie również udział w zajęciach indywidualnych z doradcą zawodowym, w ramach których zostanie opracowany Indywidualny Plan Działania. Porady indywidualne  zakończone zostaną w dniu 17.06.2011 r.

22 uczestników projektu otrzyma certyfikaty uczestnictwa w warsztatach. Jedna osoba nie ukończyła zajęć, gdyż podjęła pracę.

W ankietach przeprowadzonych po zakończeniu zajęć zarówno z doradcą zawodowym, jak i psychologiem uczestnicy projektu wyrazili zadowolenie z organizacji i realizacji zajęć szkoleniowych.

 

Instrument aktywizacji edukacyjnej

W dniach od 01.08.2011 r. do 31.08.2011 r. odbyły się kursy zawodowe, przeprowadzone przez Ośrodek Szkolenia „FACH” z Nowego Targu, w których łącznie wzięły udział 22 osoby. Były to następujące kursy:

  • Przedstawiciel handlowy wraz z prawem jazdy kat. B

  • Opiekun nad osobami starszymi

  • Florysta

  • Kucharz

  • Magazynier z obsługą wózka widłowego (silnikowego i elektrycznego) z uprawnieniami do wymiany butli gazowej.

 

Uczestnicy projektu brali udział w zajęciach praktycznych i teoretycznych. Dzięki ukończeniu kursu podnieśli swoje kwalifikacje zawodowe, a uzyskane certyfikaty i zaświadczenia uprawniają do uzyskania pracy w wybranym zawodzie.

Na zakończenie uczestniczki kursu „Kucharz” zaprezentowały nabyte umiejętności, przygotowując uroczysty obiad, w którym wzięli udział beneficjenci projektu, wykładowcy oraz pracownicy tut. Ośrodka. Produkty zostały zakupione przez Ośrodek Szkolenia „FACH”.

 

 

Uczestniczki projektu, które uczestniczyły w kursie „Florysta” zaprezentowały piękne, własnoręcznie wykonane wiązanki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REALIZACJA PROJEKTU SYSTEMOWEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI

 ”Zaufaj innym – pomóż sobie. Program Aktywizacji Zawodowej i Społecznej w Gminie Jabłonka”

 
Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonce w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VII. Promocja  integracji społecznej, Działanie 7.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej realizuje projekt systemowy ”Zaufaj innym – pomóż sobie. Program Aktywizacji Zawodowej i Społecznej w Gminie Jabłonka”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
W ramach projektu w dniach od 26.04.2010r. do 02.06.2010r. odbył się trening kompetencji społecznych, mający na celu podniesienie poziomu samooceny i komunikacji interpersonalnej. W zajęciach wzięło udział 17 osób.
Uczestnicy projektu zapoznali się z następującymi tematami:
- motywacja w dążeniu do celu,
- komunikacja interpersonalna – jak rozmawiać i słuchać,
- asertywność – nabycie umiejętności życia w zgodzie z sobą i innymi ludźmi,
- stres i jego objawy,
- nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Konsultacje indywidualne z psychologiem  odbyły się w dniach od 04.05.2010r. do 08.06.2010r.  Każdy z uczestników projektu miał do wykorzystania 5 godzin. Spotkania te odbywały się w terminach całkowicie dogodnych dla uczestników. Miały one formę dowolną dla uczestników projektu, co oznacza, że każdy z beneficjentów mógł wybrać sobie temat rozmowy. Najczęściej poruszane były problemy małżeńskie, wychowawcze, rodzinne. Opracowywano indywidualne sposoby radzenia sobie ze stresem.
 

 
W dniach od 10.05.2010r. do 31.05.2010r. odbyły się warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, w których wzięło udział 16 beneficjentów projektu.
Program zajęć obejmował w szczególności:
- analizę niepowodzeń w poszukiwaniu pracy,
- bilans umiejętności, możliwości i predyspozycji zawodowych,
- znajdowanie ofert pracy,
- asertywność w poszukiwaniu pracy,
- przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą,
- przygotowanie dokumentów aplikacyjnych,
- umiejętności interpersonalne

Każdy z uczestników projektu wziął również udział w zajęciach indywidualnych z doradcą zawodowym, w ramach których został opracowany Indywidualny Plan Działania. Porady indywidualne  zakończone zostały w dniu 23.07.2010r.

W ankietach przeprowadzonych po zakończeniu zajęć zarówno z doradcą zawodowym, jak
i psychologiem uczestnicy projektu wyrazili zadowolenie z organizacji i realizacji zajęć szkoleniowych.
 

 
W ramach aktywizacji edukacyjnej w dniach od 26.07.2010r do 13.08.2010r. odbyły się kursy zawodowe, przeprowadzone przez Ośrodek Szkolenia „FACH” z Nowego Targu.
• „Nowoczesny sprzedawca z obsługą komputera i kasy fiskalnej”
• „Opiekun osoby starszej i niepełnosprawnej z podstawowym językiem angielskim”
• „Magazynier z obsługą wózków widłowych”

Beneficjenci uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Uczestnicy  projektu otrzymali certyfikaty ukończenia kursu oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu, które uprawniają do podjęcia pracy w zawodzie. Beneficjenci podnieśli  swoje kwalifikacje zawodowe a dzięki zajęciom z podstaw obsługi komputera nabyli umiejętności poszukiwania pracy przez internet

W ramach działań środowiskowych w dniach 01.08.2010r. do 10.08.2010r. 6-ro dzieci beneficjentów projektu wypoczywało na  kolonii letniej we Władysławowie – znanym ośrodku wypoczynkowym i kulturalnym nad morzem. Dzieci miały zapewnione liczne atrakcje turystyczne i kulturalne m.in. rejs statkiem po otwartym morzu, zwiedzanie oceanarium i portu rybackiego, wycieczki do Pucka i na Półwysep Helski. Łagodny klimat, dużo słońca i jodu w powietrzu, a także serdeczna atmosfera panująca w ośrodku wypoczynkowym korzystnie wpłynęły na samopoczucie naszych dzieci.
 


W ostatnich latach na terenie naszej gminy zmniejszyła się ilość środków komunikacji publicznej, co w znacznym stopniu utrudnia podjęcie pracy poza miejscem zamieszkania. W związku z tym koniecznym stało się posiadanie prawa jazdy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników projektu w dniu 01.09.2010r. rozpoczęły się zajęcia teoretyczne kursu prawa jazdy kat.”B” dla 10-ciu osób. Ukończenie kursu planowane jest do końca października 2010 r. Kurs ten zakończony zostanie egzaminem państwowym. Uzyskanie prawa jazdy kat. „B” w znacznym stopniu zwiększy szanse beneficjentów na znalezienie pracy.