sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Orawskie Lato 2014 - dzień drugi

Kolejny "Dąb Jedności" w Jabłonce

Od godziny 17.15 organizatorzy wraz z delegacjami partnerskich miast zaczęli gromadzić się w miniparku obok Urzędu Gminy w Jabłonce, gdyż na godzinę 17.30 zaplanowano sadzenie dębu przez przedstawiciela niemieckiej delegacji. Burmistrz Reichelsheim Stefan Lopinsky posadził dąb w asyście byłego burmistrza, którym jest Gerd Lode.

W uroczystości uczestniczyła także grupa dzieci z Ukrainy. Potem wszyscy ustawili się przy fontannie, by uwiecznić tę chwilę na wspólnej fotografii. Po zakończeniu uroczystości w parku wszyscy udali się do siedziby Orawskiego Centrum Kultury.

Orawa łączy

 
O godzinie 18.10 w sali widowiskowej Centrum Kultury Górnej Orawy rozpoczął się wieczór poświęcony współpracy Gminy Jabłonka z krajami Unii Europejskiej. Orawa współtworzy kulturę europejską, pamiętając o swoich korzeniach i o własnym dziedzictwie kulturowym. A dowodem na to jest wieloletnia współpraca z partnerskimi miastami: Trstená na Słowacji, Wolbórz w centralnej Polsce, Reichelsheim w Niemczech, Nagymániok na Węgrzech i Hořice w Czechach.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania gospodarza gminy, gości i tych, którzy przyjęli zaproszenie na uroczystość stanowiącą integralną część XXIII Orawskiego Lata. W uroczystości uczestniczyli m.in.: primator Trsteny Jozef Dubjak, burmistrz Reichelsheim- Stefan Lopinskỳ, wiceburmistrz Wolborza Maciej Kaczmarek oraz burmistrz Nagymániok Karl Bela, burmistrz miasta Brebu z Rumunii – Adrian Ungureanu, senator Franciszek Adamczyk, dyr. Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego Dominika Wachałowicz – Kiersztyn, pracownicy Urzędu Gminy, radni, dyrektorzy szkół, dzieci z Ukrainy wraz z opiekunami, grupy motocyklistów ze swoimi Komandorami i Prezydentami, mieszkańcy Orawy.

Po powitaniu Robert Kowalczyk na scenę zaprosił Gospodarza Gminy Jabłonka Antoniego Karlaka, który wygłosił okolicznościowe przemówienie.

W swoim wystąpieniu Wójt podziękował burmistrzom partnerskich miast, że zechcieli podjąć współpracę z gminą wiejską. Wspomniałam o wszystkich obszarach współpracy i wartościach, jakie ona przynosi. Podkreślił, iż wymiana doświadczeń sprzyja pracy na rzecz godności człowieka. Przypomniał, że w Jabłonce wypoczywają dzieci z Ukrainy, które są przez naszą gminę przyjmowane charytatywnie, to taki akt podziękowania, za to, że kiedyś Orawian wyjeżdżających za chlebem przyjmowali w Ameryce dobrzy ludzie. Wyjaśnił, czym jest i kiedy została zatwierdzona przez UE Flaga Honorowa Rady Europy. Zaprosił wszystkich zebranych na niedzielną mszę św., na której zostanie poświęcona, oraz na uroczystość wręczenia flagi przez europejskiego komisarza Michaela Gahlera o godz. 17.30 na stadionie sportowym.

Nasz region jest otwarty na drugiego człowieka, tolerancyjny, szukający współpracy i dialogu. Nie chce dzielić narodów, ale z nimi współdziałać dla dobra naszych regionów i Europy.

Bezpośrednio po przemówieniu Wójta Antoniego Karlaka prowadząca spotkanie Grażyna Karlak wspomniała o dwóch najnowszych publikacjach opisujących działalność Gminy Jabłonka i współpracę z miastami partnerskimi w latach 2006 - 2014. Każdy z uczestników spotkania mógł je opuścić ze wspomnianymi wydawnictwami.

Z okazji przyznania Gminie Jabłonka prestiżowego wyróżnienia, jakim jest Honorowa Flaga Rady Europy, ogłoszono dla dzieci i młodzieży konkurs plastyczny „Moja Orawa- Moja Europa”. Został odczytany protokół konkursu, a następnie wójt Antoni Karlak wręczył nagrody laureatom.

Następnie na scenę zaproszono organizatorów I Krajoznawczego Rajdu Motocyklowego, który odbywał się w dniach 17 - 19 lipca 2014 roku. W ich imieniu głos zabrał Stanisław /Stanley/ Żądło, Komandor Rajdu, który przedstawił Komandorów i Prezydentów poszczególnych grup i klubów motocyklowych. Przez kilka dni motocykliści jeździli i poznawali orawsko – podhalańsko - spiskie tereny, a także Wysokie Tatry po stronie słowackiej. Patronat nad I Krajoznawczym Rajdem Motocyklowym objęli:
Pan Antoni Karlak – Wójt Gminy Jabłonka
Pan Ryszard Grabski – Prezesem Małopolskiej Grupy Wojewódzkiej IPA
Pan Artur Majcher – Przewodniczący Regionu Tarnów IPA

W imieniu organizatorów podziękowania na ręce Wójta Antoniego Karlaka złożyli Komandorzy: Stanisław /Stanley/ Dyngosz z „Riders of IPA” Tarnów i Robert /Bill/ Woźniak z Grupy Motocyklowej „Orawa”.

Jutro, 20 lipca odbędzie się V Jubileuszowy Orawski Rajd Motocyklowy, który rozpocznie się przy Urzędzie Gminy w Jabłonce o godz. 11.30. Trasa rajdu będzie przebiegać z Jabłonki przez Piekielnik, Podszkle, Harkabuz, Podsarnie, gdzie zostanie odprawiona msza św. w intencji motocyklistów z modlitwą do św. Krzysztofa. Następnie trasa rajdu poprowadzi przez Podwilk, Orawkę do Jabłonki na stadion sportowy.

Koncert "Orawa łączy"

 
Koncert otwarli uczniowie Państwowej Samorządowej Orawskiej Szkoły Muzycznej pod kierunkiem jej dyrektora Marka Ciesielskiego. A następnie rozpoczęło się widowisko „Orawa Łączy”, w którym młodzi artyści przedstawili oryginalną kulturę orawską, która jest otwarta i akceptuje inność. Swe umiejętności zaprezentowali: zespół folklorystyczny Małolipnicanie, Muzyki OCK w Jabłonce, Iskierecki I Hajduki, Babiogórzanie, Arwa z Orawki, Bobocki - teatrzyk kukiełkowy OCK, grupa taneczna OCK, Heligonki z Jabłonki. W trakcie widowiska został wyemitowany film o współpracy Gminy Jabłonka z miastami partnerskimi. Wykorzystano w nim kompozycje Andrzeja Łuki "Orawa" oraz fragmenty utworu "Czarownica z Babiej Góry" Anny Przemyskiej-Obyrtacz; narracja Krzysztof Głodziak.

Widowisko pokazało, że Orawa to kraina na granicy dwu państw, dwu narodów. Tu stykało się kilka etnicznie różnych kultur: wołoska, polska, słowacka, węgierska, a nawet niemiecka. Orawian zawsze postrzegano jako ludzi pracowitych i zaradnych, życzliwych i gościnnych. Stworzyli własną oryginalną kulturę, którą dzieci i młodzież przybliży zebranym na Spotkaniu Gmin Partnerskich.
    
Podczas filmu dokumentującego współpracę Gminy Jabłonka z miastami partnerskimi orawskie dzieci trzymały w rękach ich flagi narodowe. Gdy na scenę wyszli burmistrzowie, każdy stanął obok symbolu swojego kraju. Następnie zabierali głos zgodnie z kolejnością podpisywania umów partnerskich. Ten dzień zakończył się wspólną kolacją.
 
fot. Anna Czerwień